Най-големи увеличения на заплатите за 2015 г. са планирани в производството на автомобилни компоненти и енергийния сектор. Това показват данните от проучване, представящо нивата на планираните повишавания на възнагражденията. В изследването за България се включени 80 компании в сферата на услугите и производството – както български, така и международни.
Средното ниво на увеличение на заплатите за България през 2015 г. е 3,6%. Според резултатите от изследването, не се очаква значително увеличение на заплатите през 2016 г. спрямо 2015 г., с изключение на някои сектори като Производство на автомобилни компоненти, както и Енергийния сектор и горивата.
Тази година проучването представя промените на заплатите спрямо планираните увеличения в производствения сектор и услугите. Секторът Производство на автомобилни компоненти не само е с най-високи увеличения на заплатите за 2015 г. заедно със сектор Информационни технологии – 4.1%, но и там планират най-голямо увеличение за 2016 г. – 4,8%.
Най-голямо увеличение спрямо планираното през тази година е заложено в сектор Енергиен и горива, където увеличенията за 2015 г. са с 3,1%, а планираното увеличение за 2016 г. е 4,7%.
Интересно е, че според участниците в изследването в сектор Информационни технологии (ИТ) се очаква спад в процентното увеличение на заплатите за 2016 г. През 2015 г. компаниите от технологичния сектор са изплатили 4,1% увеличения, а за 2016 г. са заложили 3,9%.
Къде е България по планирано увеличение на заплатите спрямо другите европейски страни и какъв ръст на заплатите се очаква в другите сектори може да прочетете в Expert.bg.