Софийската районна прокуратура е образувала досъдебно производство за унищожаване или повреждане на ипотекирано или заложено имущество във връзка със строежа на новата сграда на "Нова телевизия". Причината е разрушена сграда, която е била възбранена в полза на държавата. На нейно място инвестиционния холдинг на братя Домусчиеви "Адванс пропъртис" строи новите офиси на "Нова телевизия", съобщава "Капитал".
"Адванс пропъртис" коментира, че сградата е била съборена през 2019 г., преди върху нея да бъде наложено обезпечение от съда. От холдинга добавят, че новата сграда, готвена за "Нова телевизия", не е част от сделката по продажба на "Нова броудкастинг груп" на собственика на "Виваком" – United Group.
Разследването е образувано по сигнал на Агенция за публичните предприятия и контрол (бившата Агенция за приватизация и следприватизационен контрол, б.р.). Те са изпратили сигнал до Софийската районна прокуратура на 21 октомври 2020 г., с апел да се установи дали има нередности около разрушаването възбранен в полза на агенцията имот.
През декември Софийската районна прокуратура е образувала наказателно производство по казуса, а впоследствие Софийският апелативен съд потвърждава възбраните и запорите върху 9 сгради и терен от 40 декара в столичния квартал Искър, собственост на инвестиционния холдинг на братя Домусчиеви "Адванс пропъртис".
Връзката със спора за БМФ
Поводът са претенциите на държавата срещу Домусчиеви за дължими неустойки по приватизационния договор на Параходство "Български морски флот" – БМФ. Наложен е и запор на акции. Домусчиев трябва да плати 52 млн. лв. неустойка за приватизацията на БМФ.
Припомняме, че държавата и Домусчиеви от няколко години спорят за приватизацията на БМФ. "Ябълката на раздора" са броят на работниците, както и средният тонаж на корабите, които поддържа корабната компания. Усилията на Кирил Домусчиев да промени приватизационния договор претърпяха крах в съда и той бе задължен да плати милионните неустойки.
Впоследствие държавата направи обратен завой и сякаш саботира собствените си усилия да си вземе дължимото. Главен герой бе вицепремиерът Марияна Николова, която изглежда се постара нарочно да провали възможността на държавата да си получи неустойката.
Официални документи, с които разполага Actualno.com, показаха много съмнително поведение на Николова по казуса и навяват на мисли, че тя е пробвала да протака в бюрократични процедури, за да бъде пропуснат ключов краен срок пред съда, след който вече държавата няма да има възможност да си вземе дължимите пари по законен път.
Отговорът на Домусчиеви и очакваната развръзка, четете в Expert.bg