Задава се екологична бомба във връзка със заболяването „син език”. Това каза за Радио “Фокус”- Пловдив д-р Вяра Гришина, председател на Ветеринарния съюз в Пловдив. Дори практикуващите лекари на терен нямат никаква официална информация какво се случва с разпространението на болестта, каза Гришина. В Пловдивския регион, от Асеновградската и Брезовската яка до Калофер, огромни стада от животни са засегнати. Това са стада с по 600 овце или с по 300-400 говеда.
Хората не смеят да загробват животните, защото чакат обезщетения от държавата, само че никой не им казва каква е процедурата, добави ветеринарят. По думите на д-р Гришина, има един екарисаж с четири много амортизирани коли, които много трудно стигат до населените места, още повече, че фирмите са извън града, извън селата, в труднодостъпни райони, черни пътища. Те отказват да ходят, труповете загниват, миришат.
Общо взето ситуацията е без контрол и хората са „втрещени” наистина, защото се чувстват безпомощни, добави д-р Гришина. Стопаните нямат информация какво да правят, как да опазват животните си. От друга страна, в момента се оказва, че липсват препарати за обеззаразяване, има недостиг, дефицит на медикаменти. Тези медикаменти са изключително скъпи, а и ги няма, каза още Вяра Гришина.
Според нея, недопустимо е две седмици да се изчакват проби. Опасностите са огромни. Освен миризмата, която се разнася от умрелите животни, заразата се разпространява чрез мухи, хищници. Труповете се разнасят от кучета, от чакали, лисици, а с тях и всякакви видове заразни инфекции, които нормално не се срещат. Като се започне от болестта „устрел”, която тази година стана проблем за говедата, които са на паша в горите и се стигне до всякакви други заразни заболявания, защото е вероятно животните да не умират само от „син език”, каза д-р Гришина.
По думите й, животните се разболяват и от други болести, но стопаните мислят, че всичко е „син език” и дори не търсят ветеринарите. Просто ги хвърлят в трупосъбирателни ями и чакат да дойде екарисажна кола, за да им даде бележка, с която да кандидатстват за обезщетение. Но това наистина е санитарна и екологична бомба, твърди д-р Гришина.