Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всички данъчни ревизии с електронен подпис са нищожни – реалност скоро?

13 януари 2023, 11:20 часа • 30239 прочитания

Уникално за България решение на Административния съд във Велико Търново по дело за укриване на данъци в недотам голям размер е напът да преобърне данъчната ни система. Решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд (ВАС), но предвид аргументирането му с европейска съдебна практика то изглежда ще стане окончателно.

Каква е същината – че данъчна ревизия на НАП Велико Търново е нищожна, защото документите по нея са подписани с електронен подпис, който обаче не е квалифициран (КЕП, тъй като това не е единственият вид електронен подпис). Това е доказано с тройна експертиза, като най-общо заключението за електронните подписи на данъчните от старопрестолния град е следното: Няма идентификация на подписалия, "Борика" не е вписала ЕГН-та на подписващите, защото не са взимани индивидуално подписите, подписът няма и дата, и час, защото те се генерират от платформата на НАП. Или казано по-друг начин – електронните подписи в документите за ревизия не са квалифицирани електронни подписи съгласно Регламент № 910/2014 на Европейския парламент и на Европейския съвет от 23 юли 2014 година. Проблемът е, че използването на електронен подпис, който не е КЕП т.е. не отговаря на европейското законодателство, изглежда не е недоглеждане, а стандарт на работа т.е. установено положение така да се вършат нещата. Съответно, това положение повдига въпросът дали нещата не стоят така и на национално ниво.

"Тези, които събират данъци и такси, издават нищожни актове" - така известен юрист от София коментира съдебното дело пред Actualno.com. Според него, това е огромен скандал.

Историята накратко

Данъчните във Велико Търново установяват, че жена, продаваща стоки от Турция по интернет, декларира данъчните си задължения като физическо лице. Според НАП Велико Търново обаче това е невярно – заключението е на база данъчна ревизия. Декларираните официално през април 2019 година от въпросната жена годишни приходи са в размер на 2704,80 лева, само че данъчните установяват получени от нея наложени платежи на обща стойност 141 101,66 лв. с ДДС за периода 01.01.2017 г. до 31.12.2018 г. Съответно, издават актове за дължими различни видове данъци от около 52 000 лева.

Ревизията е обжалвана пред съда и именно там пада голямата бомба – тя е обявена за нищожна (да не се бърка, че данъчните не са прави в заключенията си - не са обаче изпълнили закона за официализирането им), защото издадените за нея документи от НАП не са подписани с квалифициран електронен подпис съгласно европейски регламент. За установяване дали подписите са валидни или не са ползвани и писмени доказателства от дирекцията на НАП във Велико Търново, от централното управление на НАП в София, от Държавна агенция "Електронно управление", от Комисията за регулиране на съобщенията, от Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация", от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, както и от "Мусала Софт" АД и "Борика" АД. Искането на доказателства от толкова много институции и то на национално ниво отново повдига въпросът дали случилото се във Велико Търново е практика на НАП в цялата страна или не!

Случаят напомня големия скандал с теча на лични данни от НАП. Той беше един от много запомнящи се в България през 2019 година. Оттук нататък остава да се следи както ще реши Върховният административен съд и дали след това известно време данъчните ревизии няма да се връчват само на ръка. Друг е въпросът кой ще отваря вратата на данъчните ...

ОЩЕ: ВАС разреши електронния подпис в изборния процес

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес