Всичките четирима кандидати, отпаднали от състезанието за летище „София“, обжалват решението на комисията за избор на концесионер.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Както вече Actualno.com съобщи, победителят в надпреварата за 35-годишно право на експлоатация върху най-голямото летище в България е френско-германският консорциум„Соф Кънект“.
Първите жалби са подадени от консорциум „Еърпортс де Пари“ ЕС.ЕЙ и „Маг Оувърсииз Инвестмънтс“ ЛТД. В понеделник обаче в Комисията за защита на конкуренцията са постъпили жалби и от другите двама участника в процедурата – „Фрапорт България“ ЕАД и „Зауервайн енд Шефер Бау АГ“.
Никой от четиримата жалбоподатели не е поискал временна мярка, но договор така и няма да се сключи, докато не приключи оспорването.
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
Рано е да се говори още за образуване на производство, тъй като оплакванията са подадени в петък и понеделник, но всички жалбоподатели са заинтересовани лица и се очаква да процес в КЗК да започне.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
Припомняме, че обединението „Со фКънект“ оферира 24.5 млн. евро концесионна такса. То е летищен оператор на мюнхенското летище "Флугхафен", а зад него стои френският фонд „Meridiam“. В консорциума влиза и строителната компания „Щрабаг“.
Дълго време за фаворит бе сочено обединението „Еърпортс де Пари“ ЕС.ЕЙ - между „Aeroports de Paris Group“ и турската "ТАВ Хаварлиманларъ Холдинг", но то бе класирано на второ място.
Третото място бе определено за офертата на „Фрапорт България“ ЕАД - оператора на летищата в Бургас и Варна.
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните
Четвърти е консорциум "Витоша", в който водещ партньор в който е „МАГ Оувърсийз Инвестмънтс“ с участието на Manchester Airport Group и китайската BCEGI.
На пето място е класирана офертата на "ССБ София Еърпорт ДжейВи", в което участва "ССБ Зауервайн&Шефер Бау АГ", както и операторът на летището в Копенхаген.
Трима от участниците са получили максималните 100 точки за техническо предложение - "СофКънект", Fraport и Консорциум "Витоша".