България е на първо място в целия ЕС по минимална работна заплата отнесена към Брутния вътрешен продукт на глава от населението. За това, което ние произвеждаме, имаме най-високата минимална работна заплата в ЕС. Ако се приеме това предложение за 850 лв. минимална работна заплата, като се добавят класовете за прослужено време, то тя ще бъде по-голяма от средния осигурителен доход. Тогава ще се вдигнат цените в магазините, само че пазарът няма да поеме това и по-скоро ще минат в сивия сектор и ще бъдат съкратени хора. Това мнение изрази шефът на АИКБ Васил Велев в ефира на Нова телевизия.
Той добави, че 48% от предприятията са казали, че ще вдигат цените, 16% ще съкращават хора, а 18% ще получават равно. „Ето такива са тези икономически дейности. Трябва да работим повече и по-добре, за да има и по-високи заплати“, каза Велев.
Икономистът Владимир Сиркаров заяви, че за едни работодатели няма да има проблем да вдигнат минималната заплата на 850 лв., но за други това ще е смърт.
„Минималната работна заплата се явява като някакъв вид подкрепа за най-уязвимите хора. В частния сектор има много сериозни разлики и процесът е много динамичен. Продавачката в магазин в София взима много повече от тази в Силистра и това е нормално“, каза Сиркаров.
Икономистът от КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова продължи да твърди, че е правилно минималната работна заплата да се повиши на 850 лв. Тя обаче уточни, че ако това се случи, хората не бива да бъдат плашени, че тогава ще се вдигнат и данъците. Григорова добави още, че е безумна идея минималната работна заплата да е една в един район на страната и друга в друг.
Относно приемането на нов бюджет Сиркаров заяви, че се изисква време. „Може да се надяваме, ако се сформира кабинет, което както виждаме ще е трудна задача, ще са необходими поне два-три месеца, така че по-рано от март едва ли ще може да се приеме нов бюджет“, каза той.
Шефът на АИКБ Васил Велев пък допълни, че всъщност има готови варианти за различни сценарии, но дали ще ги припознае този нов кабинет, е другия въпрос. „Бюджетът трябва да се обсъди в тристранната комисия заедно със синдикати и работодатели, после да се одобри от министерската и да се внесе в парламента. При всички случаи това няма как да стане до първи януари, но пък може януари месец да се работи с една 12-ата, ако не се удължи“, каза той.
ОЩЕ: На първо четене: Минималната заплата вече трябва да е поне 50% от средната