В редица икономически дейности в Европейския съюз работниците от женски пол са значително повече от служителите от мъжки пол. Най-сериозен дял се отчита при дейности, свързани с домакинството (камериерки, болногледачи и др.) и такива, създаващи продукция за собствено ползване, където жените възлизат на цели 88% от заетите, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат за третото тримесечие на миналата 2021 година.
В сектора на хуманното здравеопазване и социалната работа (здравеопазване и социални грижи) заетите от женски пол оформят дял от 78%. Жените в образованието възлизат на цели 72% от заетите в сектора, докато тези занимаващи се с „други активности” (услуги, които не попадат в нито една класификация, като поправка на вещи например) оформят дял от 64%.
Жените в сферата на настаняването и активностите, свързани с приготвянето и доставката на храни, възлизат на 53% от всички заети. Работещите жени в сферата на финансите и застраховането също достигат дял от 53%.
В същото време в ЕС има икономически дейности, където жените са малцинство. Така например, работниците от женски пол в сферата на строителството възлизат на едва 10% от всички заети, а делът им в минно-добивния сектор достига 13%.
По отношение на професиите, през третото тримесечие на 2021 г. жените са били свръхпредставени сред служителите, занимаващи се със спомагателна чиновническа дейност (66%), служителите в услугите и продажбите (63%), професионалистите (54%) и хората с професии, които не изискват квалификация (53%). Под професионалисти статистиката разбира специалисти като адвокати и счетоводители, а под професии, които не изискват квалификация, се има предвид дейности като раздаване на листовки или търговия на улицата.
От друга страна, жените представляват само една десета от занаятчийските и свързаните с тях занаяти (11%) и от служителите във въоръжените сили (10%).
През последните 10 години делът на работниците от женски пол се увеличава най-много в сектора на производството и разпределението на електричество, газ, пара и климатизация, нараствайки от 22% до 28% за периода. Делът на жените мениджъри също се увеличава през последното десетилетие от 33% до 35%. Жените, заети в професионалните дейности, нарастват от 52% до 54% за периода.
Най-сериозно понижение на дела жени през последните 10 години се наблюдава в земеделието, горското стопанство и риболова (от 39% до 31%). Делът на жените, заети в сферата на дейностите, които не изискват квалификация, също намаляват през последното десетилетие от 56% до 53%.
Още: Кой е най-масовият семеен бизнес в България?