Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В ЕС започват преговори за по-лесен пробив на водорода в газовия пазар

15 март 2023, 20:11 часа • 2078 прочитания

Европарламентът даде зелена светлина за започване на преговори по две законодателни предложения за улесняване на навлизането на възобновяеми и нисковъглеродни газове, включително водород, на пазара на газ в ЕС.

В сряда ЕП се съгласи за старт на преговори по два законодателни акта - регламент и директива - за улесняване на достъпа до мрежата на възобновяеми и нисковъглеродни газове като биометан и водород.

Законодателството също така ще създаде система за сертифициране на нисковъглеродни газове и ще гарантира, че потребителите могат по-лесно да сменят доставчиците, за да изберат в договорите си възобновяеми и нисковъглеродни газове вместо изкопаеми горива.

В своите изменения на директивата, приети в комисия през февруари, членовете на ЕП заявяват, че водородните коридори, определени в плана REPowerEU, следва да бъдат подкрепени от подходяща инфраструктура и инвестиции. Целта е да се гарантира, че е налице достатъчен трансграничен капацитет за създаване на интегриран европейски пазар на водород - така нареченият "водороден гръбнак", и да се даде възможност на водорода да се движи свободно през границите.

Природният газ от ЕС ще замени 20% от руските доставки. В измененията на регламента от февруари, в съответствие с целите на REpowerEU, евродепутатите заявяват, че до края на 2030 г. държавите членки трябва да осигурят общо поне 35 милиарда кубически метра устойчив биометан. Той ще бъде произвеждан и вкарван в системата за природен газ всяка година, като целта е да се замени 20 на сто от вноса на руски природен газ с устойчива, по-евтина и местно произведена алтернатива.

Членовете на ЕП предлагат също така да се реформира Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи (ENTSOG), така че да обхване и операторите на водородни мрежи. Така новата ENTSOG&H ще отговаря и за десетгодишния план на ЕС за развитие на мрежите за газ и водород.

Измененията включват и механизъм за координиране на покупките на газ от държавите членки, първоначално създаден в рамките на извънредна процедура.

Евродепутатите искат страните от ЕС да се откажат от изкопаемия газ възможно най-скоро, като вземат предвид наличието на алтернативи. Държавите членки могат да решат за по-ранна крайна дата за продължителността на дългосрочните договори за неусвоен изкопаем газ преди края на 2049 г.

Сега евродепутатите ще започнат преговори със Съвета на ЕС, за да се споразумеят за окончателния вид на законодателните актове.

ОЩЕ: Ще ни спаси ли водородът от климатичната криза?

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес