Владеенето на български език има значение за започване на работа и успешното навлизане на пазара на труда и социалната интеграция в у нас. Това показват данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за 2023 година, цитирани от Pixotab.
Според тях, в страната ни се изискват 52,50 процента владеене на български, в сравнение с 22,43 процента за английския език.
Още: Топ 10 на най-дългите думи в българския език
Процентът на свободните работни места, написани на официалния език на дадена европейска държава, е ясен показател за необходимостта от владеене на местния език. То е основно изискване за 82 процента от обявите за работа, ако се погледне целия Европейския съюз.
Английският език се оказва по-малко важен на ниво ЕС. Владеенето му се налага в едва 14 процента от обявите за работа.
Къде изискват владеене на роден език?
В различните европейски държави има големи различия в изискванията на пазара на труда. Във Франция почти 98 процента от свободните позиции изискват знание на местния език, докато само 1,66 процента са написани на английски. В Германия ситуацията е подобна, като 96 процента от обявите използват немски, а едва 3,38 процента са на английски.
Още: Работа в Германия. Има свободни места в почти всички професии - ето кои са те
В страни като Гърция, Португалия и България обаче, ситуацията е доста различна.
Според друго проучване, отбелязано в доклада на ОИСР, английският е шестото най-необходимо умение в европейските страни, след способността за адаптиране към промените, работа в екип, използване на компютър, принципи на работа в екип и използване на Microsoft Office.