Мисля, че правителството, политиците и БНБ направиха всичко възможно. Това беше, което можеше да се направи – депозитите до 100 хил. евро са гарантирани, коментира бившият червен депутат Георги Кадиев.
Нека не забравяме, че преди пет-шест-седем години имаше истинска международна финансова криза, когато банки в САЩ и Западна Европа страдаха, а българските банки издържаха този стрес тест. Сегашната ни ситуация е изкуствено привнесена и властите трябва да разследват, подчерта бившият лидер на СДС Мартин Димитров.
Фондът за гарантиране на резервите е над 2 млрд. лева, но и банките имат резерви, БНБ също застава зад гаранцията, обясни Кадиев в сутрешния блок на Нова телевизия, с което и Димитров се съгласи.
Според бившия червен депутат трябва да има специална подкомисия, която да се занимава с финансовия сектор. Ако имаше такъв орган, още при случая с КТБ щеше да има по-адекватна реакция, заяви Кадиев.
Големият въпрос е дали и по-важното – кога, са изтеглени средства от държавните предприятия от Корпоративна търговска банка. Това показва отношение на държавата. И не говоря само за КТБ, 800 млн. лева от ПИБ не се теглят само от опашки – нямаше никаква информация по въпроса, смята Кадиев.
Факторът „нестабилност” го внесе правителството, защото то не пое твърд ангажимент кога дава оставка, каза Мартин Димитров. Правителството не си свърши работата – на мен ми липсваше и премиера, и финансовия министър, и кабинета, добави Кадиев. Мога да кажа, че БСП не кара влака. Когато сутринта в 8:30 часа ти кажат, че ако не гласувате за Делян Пеевски за шеф на ДАНС, правителството пада, значи не караш влака, припомни Кадиев скандалното решение отпреди почти година, което доведе до половингодишни активни протести срещу управлението.
Убеден съм, че нито Русия, нито САЩ, нито ЦРУ се месят. Това е вътрешна разпра. За съжаление държавата зае страна в скандала Пеевски – Василев. Защо не се разследва откъде се появи анономиния имейл за подуправителя на БНБ Цветан Гунев, попита Кадиев.
Като служебен финансов министър Калин Христов, преди само година, той се справи добре (бел. ред – появи се информация, че Христов може да стане служебен премиер). Но той не е казал нищо по въпроса. Някой нарочно лансира идеята за тюрлюгювеч – да имало кабинет на всички партии и т.н. Трябва да си има служебно правителство, а то работи с кратък хоризонт и не е натоварено от големи очаквания, казаха Димитров и Кадиев.
На мнение съм, че трябва да имаме споразумение с МВФ, но предпазно. МВФ е като лошият полицай – следи за реформите, смята Кадиев. Несъгласие обаче изрази Мартин Димитров – хората имат лоши спомени. Едно служебно правителство може да се справи, счита той.
Бъдещето на България
По отношение на БСП Кадиев е сигурен, че нищо не се променя. Пак се говори за затягане на редиците, но като няма оставка на Изпълнителното бюро, след единадесет загуби на избори така ще последва още една. Сега седят всички в БСП и чакат какво ще решат Сергей Станишев и петимата души около него. Всеки лидер на БСП трябва да си заслужи мястото – той трябва да бъде избран от членовете на партиите.
Кадиев счита, че следващото правителство трябва да увеличи веднага цената на тока, защото това е неизбежно, да стартира пенсионната реформа и да направи важните реформи в енергетиката. Реформи трябва да има и не може всички партии да управляват – нужно е реформаторско управление, добави Димитров.