Клиентите на софийската „Топлофикация” да се готвят за по-високи сметки за парно за декември в сравнение със същия месец през миналата година. Това предупредиха от компанията, а причината за това са по-ниските температури и нарасналото потребление на топлоенергия.
„Средната температура в София отчетена до 26 декември от НИМХ е -0,3 градуса, което е доста по-ниско в сравнение със същия период на миналата година. Тогава средната температура беше 2,7 градуса.
Затова енегрийни експерти предвиждат по-високи сметки за декември, независимо от начина на отопление”, съобщават от столичната „Топлофикация” в прессъобщение.
Към студеното време се добавя а и по-високата тарифа на топлинната енергия, която от 1 октомври беше увеличена с 16%.
„Топлофикация – София” предлага и някои съвети за намаляване на сметките:
*Не се стремете да поддържате през целия сезон еднаква температура в цялото жилище, защото тогава не пестите енергия.
*Ако оставяте включен само един радиатор и отворени широко вратите, за да отоплявате останалите помещения, няма да намалите сметката си. Работещият радиатор постоянно ще консумира големи количества енергия, за да поддържа зададената чрез термостатичния вентил температура в широкото пространство.
*Температурата в спалните през нощта може да бъде по-ниска, без да се наруши комфорта на спящите.
*Ако сутрин всички излизат от дома, най-добре е вентилите да се оставят на 2.
*Когато се налага по-дълго време да отсъствате от жилището, не затваряйте вентила докрай. Оставете го на делението звездичка (*). Така в помещението ще се поддържа минимална температура, без да се стигне до замръзване.
*Ако искате да се проветри помещението, вентилът се завърта на знак звездичка (*) и прозорците се отварят широко за 5 минути. Термостатичният вентил не трябва да се оставя дълго време под прякото действие на студения въздух, защото тогава той се отваря автоматично на максимална степен и консумацията на енергия от радиатора е много голяма.
*Препоръчително е пред радиаторите да няма завеси, декоративни решетки и масивни мебели. Те пречат на топлообмена в помещението и част от топлината отива към стената и навън. Това води до увеличение на консумацията на топлинна енергия.
*За да се постигнат значителни икономии е препоръчително цялата сграда да се топлоизолира.