Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Свиването на икономическата активност от Азия до Европа подхранва страховете от глобална рецесия

23 август 2022, 16:08 часа • 4089 прочитания

Свиването на икономическата активност от Европа до Азия дава тласък на притесненията, че увеличаващите се цени на храните и горивата и войната в Украйна ще тласнат света към рецесия.

Производството в еврозоната отбеляза спад за втори пореден месец през август, след като рекордните цени на енергията и храните намалиха търсенето. Това вреди на все повече сектори, сочат данните от проучването за месец август на S&P Global, публикувани във вторник. Докато при производството се отчита спад, почти не се наблюдава тенденция за възстановяване на най-пострадалите от пандемията сектори като туризма, предава Bloomberg.

PMI индексът на мениджърите по поръчките се задържа на ниво от над 50 пункта, но въпреки това се отчита забавяне в активността на фирмите.

В Азия японското производство се сви, след като растящите нови случаи на COVID допълнително намалиха търсенето в страната, която е измъчвана от растящата инфлация.

Активността в австралийския сектор на услугите пък се сви за първи път от седем месеца, въпреки възраждането на туризма в страната след края на пандемията.

Данните повдигат притесненията за световната икономика, след като повечето централни банки отговорят на инфлацията чрез повишаване на лихвите си.

Съществуват обаче и добри новини: данните за PMI от САЩ, които ще станат ясни по-късно във вторник, се очаква да покажат подобрения в секторите на производството и услугите.

В Китай обаче политиката на правителството за „нулев COVID“ и сътресенията на пазара на недвижими имоти нанасят удар върху потребителското и бизнес доверие в страната.

Що се касае еврозоната числата сочат към „свиване на икономиката през третото тримесечие“, казва икономистът на S&P Global Андрю Харкър. „Намаляващо производство се наблюдава в редица сектори, от фирми за производството на основни стоки и автомобилостроене до компании в сферата на туризма недвижимите имоти“.

Данните за Германия са особено притеснителни. През март най-голямата европейска икономика отчете най-резкия спад в промишленото си производство от юни 2020 година. Страната се изправя пред предизвикателството да намали зависимостта си от руския природен газ на фона на намаляването на подаването след началото на войната в Украйна.

Междувременно във Франция общият PMI индекс се понижи изненадващо през август до 49.8 пункта от 51.7 пункта през юли, а PMI индексът на промишлената активност в страната удари 27-месечно дъно.

„Общият PMI индекс за еврозоната предполага, че икономиката ѝ се насочва към рецесия под натиска на растящите разходи за енергия, като най-лошото вероятно предстои“, казват от Bloomberg Economics. „Въпреки това не се очаква икономическата слабост да попречи на ЕЦБ да предприеме ново голямо увеличение на лихвените проценти през септември“.

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес