Когато се пипа фундаментален данък като ДДС, трябва да се каже откъде ще се компенсира. И този знак е за потенциално увеличаване на други данъци. Това каза президентът на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев в интервю за Дарик.
„В България дебатът трябва да се проведе на няколко нива. Първо – ние като общество колко данъци сме съгласни да плащаме, за да върши държавата определена работа за нас като социални функции, за отбраната, сигурността. В България преразпределението е много по-ниско от средноевропейското. Второ – как тези три стълба на данъчната система се преразпределят помежду си, защото в момента има непропорционално голяма тежест върху стълба, свързан с косвените данъци: акцизи и ДДС. Докато другите два данъка, преките: върху физическите лица и корпоративните, са много ниски. Сега с това решение, което беше направено, се дава знакът, че вероятно ще бъдат покачени други данъци“, допълни той.
Сергей Станишев отбеляза, че неговото праивтелство е направило данъка върху дохода и печалбата 10 %, но при абсолютно различна икономическа ситуация и с много ясни разчети.
"Това доведе до резултат тогава. Данъкът за мен не е свещеният граал, който не може да се пипа. Той е инструмент за реализиране на политиката на държавата. Тогава това доведе до по-голяма събираемост и повече ресурси за социални политики. Сега ситуацията е променена", посочи той.
По думите му данъчният дебат трябва да се проведе, когато се успокои икономическата ситуация, за да не се правят фундаментални реформи с неясен изход в кризисен момент.
Всичко по случая с ДДС следете ТУК.