Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сметната палата: Отчетите на две банки не са проверявани от БНБ дори дистанционно

03 ноември 2015, 16:00 часа • 12513 прочитания

Пълен крах – това е заключението от одита на Сметката палата относно надзора, който БНБ упражнява, за да има България стабилна банкова система. Проверката на Сметната палата за дейността на БНБ по отношение на банковия надзор обхваща периода 1 януари, 2012-та година – 31 декември, 2014-та година.

Заключенията на одита, предаден вече в Народното събрание, са категорични – създадената в БНБ практическа система е такава, че с твърде много правомощия се натоварва подуправителят на „Банков надзор”, а на всичкото отгоре има достатъчно възможности отчети на банки за състоянието им всъщност да не бъдат проверени от БНБ.

Според Сметната палата „Банков надзор” на БНБ не е проверявал по същество верността на данните от отчетите на банките. Правена е само автоматизирана проверка, като на всичкото отгоре от тази проверка са изключени „отчетите на две кредитни институции”! От одита не става ясно за кои две банки се отнася констатацията. Въпреки констатираните негативни тенденции и индикации за проблеми при дистанционния надзор в определени банки, не са инициирани инспекции на място и не са предприети съответни надзорни мерки, подчертават от Сметната палата.

Дистанционният надзор на БНБ е показал и влошаване на показателите на две от кредитните институции в България, но въпреки това кредитният им рейтинг не е бил променен. Това е „индикация за недостатъчна ефективност на дистанционния надзор и за предоставяне на погрешна информация за банковата система”.

Сметната палата казва и друго: „Обезпокояващ е фактът, че четири от кредитните институции не са били обект на пълна инспекция през тригодишния одитиран период (1 януари, 2012 – 31 декември, 2014), девет от кредитните институции не са били обект на пълна инспекция в рамките на две последователни години, като в шест са извършвани само тематични или специализирани проверки”.

Вътрешният одит на БНБ не е правил одит на „Банковия надзор през одитирания период (1 януари, 2012 - 31 декември, 2014). Причина за това е, че дейността на управление „Банков надзор“ е оценена като нискорискова. За сравнение - дейности и звена като „Секретариат на УС“, „Протокол и връзки с обществеността, преводачески услуги, транспорт“, „Социална политика на БНБ“ са определени като по-рискови от нея. Едва в края на 2014 г. такъв одит е извършен и установява сериозни пропуски в дейността по надзорно наблюдение на кредитните институции.

Пълната картина на бакиите с контрола на банковата система вижте в Expert.bg.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес