Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Служебният икономически министър постави ребром въпроса дали ББР е банка за избрани

28 май 2021, 08:35 часа • 5155 прочитания

Идеята е защо ББР трябва да съществува – да помага на микро, малък и среден бизнес. В никакъв случай не е да се раздават милионни кредити на някакви хора, които си имат бизнес. Надзорът на ББР трябва да е пазител на публичния интерес, но не само – също министерството, правителството. Това обясни служебният икономически министър Кирил Петков.

Когато от 1,9 млрд. се дадат 1,7 млрд. на 20 клиенти, това е несвойствен начин на кредитиране за съществуването на банката – така Петков отговори на въпрос на Нова телевизия дали твърди, че ББР е банка за избрани. А на въпрос защо е така – 20 клиенти да обират такъв лъвски пай, министърът отговори, че все още не е видял кредитните досиета. Като видим обезпеченията и лихвите, ще видим има ли нещо неправомерно, уточни Кирил Петков.

Защо тази банка се конкурира с търговските банки въобще? Не е забранено, но с 1 млрд. лева можем да финансираме толкова много малки предприятия - днес щяхме да имаме този ресурс за подпомагане например на ресторантьорския бизнес. Според мен някой, който е решавал да се дадат ТЕЗИ ОГРОМНИ КРЕДИТИ, не е следвал Закона за ББР. Не говорим за един-два заема над някакъв лимит – основната задача на ББР е да дава огромни кредити на някакви големи фирми, които не са цел на Закона за ББР и устава, изложи гледната си точка Петков.

Дали е проблем, че Делян Пеевски е миноритарен акционер в "Булгартабак" (един от големите кредити е свързан с холдинга) – ще разберем като видим кредитните досиета, подчерта Кирил Петков. И благодари на Йордан Цонев, че е признал, че Пеевски официално е във връзка с "Булгартабак".

Попитан дали ще бъде поставен въпросът най-големите кредитори да върнат предсрочно заемите, Петков отговори, че иска да види тези фирми какво са направили с дадените им пари - парите на българските данъкоплатци. "Като дам дори 1000 лева, искам да знам къде отиват", подчерта министърът и попита задочно предшественика си Лъчезар Борисов не му ли е правило впечатление. Припомняме, че днес, 28 май, от 10:30 часа има среща с взелите тези големи кредити.

Процедурата (за управление на ББР) работи много странно. Преди някой да бъде сменен като Надзорен съвет за ББР, сегашният съвет трябва да предложи нови кандидати. С други думи, без сегашния надзор е трудно да се подадат нови кандидати за одобрение в БНБ. А БНБ има 60 дни да одобри подадените кандидати, но не е задължително те да сменят предишния надзорен съвет, обясни Петков.

Защо когато беше сменен Стоян Мавродиев (от Бойко Борисов), не беше сменен и надзорът, който също участва в решенията за отпускане на големите кредити, попита още министърът. Защо и Симеонов, и Бурска трябва да са от Агенцията по приватизацията – нямаме ли експерти от банковия сектор, добави служебният министър.

Аз не ги сменям – да, на 11 май е указът за назначаване на служебното правителство. Тогава попитах БНБ може ли сегашният Надзорен съвет да участва в избора на нов, уточни Петков.

В ББР се кара по протокол, следят буквата на закона. Молбата ми към надзора на ББР е да вземе максимално бързо решение за оценка на новите кандидати да ги сменят, каза министърът. Той обясни, че сегашният надзор на ББР го е страх - да дойде и да защити решенията си за отпускане на най-големите кредити. ББР е ликвидна - въпросът е нашите пари къде са отишли, подчерта Петков.

Още: Посочените за уволнение от ББР не отишли на среща с министъра, защото не искали да бъдат снимани

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес