Ако стоковите борси в България се обединим, мисля, че тогава няма да разколебаваме търговците. Това заяви изпълнителният директор на Софийска стокова борса Васил Симов пред БГНЕС.
Според него борсата във всяка една държава е огледало на икономиката. На управляващите цената на захарта, зърното или петрола може да им се иска да бъде една или друга, но пазарът показва какво е реалното съотношение на търсенето и предлагането.
В развитите държави винаги има една стокова борса, подчерта Симов. Дори и в страните от Източна Европа, които сме по-назад в пазарно отношение, навсякъде има по една борса. В България доскоро имахме много, в последните години оцеляха три стокови борси, с което малко объркваме бизнеса в държавата. Когато се интересувате колко е цената на захарта , на пшеницата или на петрола можете да питате борсата и ще разберете. Но когато в една страна има три борси, съществува възможността да се формират три различни цени, което разколебава търговците, смята Симов.
В момента Софийска стокова борса се сливаме с Българската стокова борса и ще станем едно цяло. С тях постигнахме споразумение и ще го изпълним, категоричен бе той. Но остава третата, която се нарича Национална стокова борса, базирана е в Пловдив и е с доста скромни мащаби и обороти. Но винаги сме готови да се обединим и с нея, стига да има желание от тяхна страна. Ако това стане, едва тогава ще заприличаме на нормална държава, убеден е Симов.
Винаги съм казвал, че може двама търговеца да се срещнат на една борса, да формират една цена, но тя далеч няма да е пазарна. Тя ще е цената на тези двама търговци. Но когато на борсата има 50 или 100 фирми с техните търговци и брокери, тогава достоверността на информацията вече ще е на далеч по-високо ниво, каза той.
Промишлените стоки и готовите изделия при нас са с малък оборот и слава богу, че е така, тъй като те не са борсови стоки. Ако имаме такива, то те касаят обикновено продажбата на някакви активи, така Симов коментира скромните цифри от тази търговия за миналата година.