Нямаме дефиниция за енергийната бедност, която щеше да направи ясно разделение кой трябва да бъде подпомогнат и кой ползва неефективно електрическата енергия на битовия пазар. Това решение печели време за анализи. За едни е справедливо, за други - не, но не адресира всички проблеми в тази цялост.
Това заяви председателят на временната комисия за енергийната криза Радослав пред БиТиВи.
По думите му един анализ ще покаже цялата картина на нещата. Според Рибарски са нужни анализи по всички основни линии, които касаят потребителите. "Поскъпването на електрическата енергия варира в зависимост от района, но има около 11-12% нарастване на цената за бита. Също така има голямо нарастване на топлинната енергия за София, за разлика от Пловдив - и двете топлофикации са на газ, но на едното място нараства с 30%, а на другото с 3%. Трябва да се направи анализ кое води до тази разлика", подчерта Рибарски.
Нужен е анализ и по въпроси като тези каква е възможността за по-евтина енергия, която да идва предимно от АЕЦ, какви са възможностите за обиране на различни маржове по веригата и кой и как би трябвало да бъде компенсиран, обясни той.
Председателят на временната комисия за енергийната криза изрази и притесненията си, свързани с потребителите на битов природен газ.
"В момента този мораториум не ги засяга, те изпитват голямо затруднение от постоянно нарастване на цените на газа", каза той.
Радослав Рибарски уточни, че трябва да се провери и какво може да бъде направено за небитовите потребители, които купуват на свободен пазар, а високата цена там се пренася върху всички продукти, които те произвеждат.
В Народното събрание предстои и създаването на редовна комисия по енергетика. "В коалиционното споразумение има много идеи, които очаквам да бъдат разгледани. Едно от нещата са технологичните загуби на електроразпределителните дружества, които да купуват тази енергия от регулиран пазар, там цените са 3-4 пъти по-ниски", заяви Рибарски.
Още: Андрей Гюров: Няма да има шоково поскъпване на цените на тока след падане на мораториума