Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шефът на НЕК Петър Илиев подаде оставка

19 юни 2019, 16:00 часа • 7872 прочитания

Изпълнителният директор на „Национална електрическа компания“ ЕАД Петър Илиев е депозирал оставката си в деловодството на „Български Енергиен Холдинг” ЕАД. Това съобщиха от пресцентъра на енергийния холдинг.

Пред БНР Илиев е заявил, че причините за оттеглянето му са "лични".

Припомняме, че преди дни се разрази скандал във връзка с два търга за продажба на електроенергия за 50 млн. лв. при силно ограничаващи условия, които свеждаха потенциалните купувачи до един и създаваха проблеми за останалите участници на свободния пазар на ток - поне според работодателските организации. Тези търгове трябваше да се проведат днес следобед, 19 юни, но са официално отменени.

Сделката трябваше да се състои днес, на 19 юни, но срещу нея се обяви с отворено писмо Асоциацията на работодателските организации, която обединява КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП. Критики имаше и от страна на много търговци на електроенергия. Тогава Петър Илиев обясни пред Нова телевизия, че НЕК е изпитала затруднения заради промените в Закона за енергетиката.

На въпроси, които трябваше да дадат отговор защо се стигна до усещането за корупция и че всичко се прави "на тъмно", той отговори: "Да, да, но ние имаме много служители". "Не знам, не знам. Не ми е ясно", добави бившият вече ръководител на НЕК.

Междувременно, от Българската стопанска камара (БСК) разпространиха информация относно срещите на камарата с изпълнителната власт заради цените на тока на свободния пазар. В доклада на БСК се набляга, че предлаганото от КЕВР "незначително" поскъпване на тока за бита т.е. регулирания пазар от 3,5% ще стане за сметка на присъствието на АЕЦ Козлодуй на свободния пазар, което ще бъде намалено с 1,3 млн. мегавата. Изрично се уточнява и, че КЕВР дава референтна пазарна цена (за свободния пазар) за следващата година от 89 лева на мегаватчас, което ще увеличи дълговете на НЕК с 80 млн. лева.

Отделно има прогноза за едностранно прекратяване от страна на държавата на договора с една от американските централи - "КонтурГлобал Марица Изток 3". И причината е, че в противен случай ЕК ще третира договора като „непозволена държавна помощ“. Става въпрос за преференциалната цена за изкупуване на електроенергия по договор, като цената е заложена, за да може централата да поддържа определена мощност и да не спира работа. Това щяло да доведе до спестяване на 548 млн. лева годишно, твърди БСК.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес