Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сериозен проблем при либерализацията на цените на тока: Тревоги в бранша

28 март 2024, 14:44 часа • 2400 прочитания

За евентуален сериозен проблем на енергийния пазар от 1 юли алармира едно от ЕРП-тата в лицето на "ЕВН България". От енергийното дружество обявиха на пресконференция, че не могат да определят ценовото си предложение за тока за бита (т.е. каква цена да предложат за битовите потребители) заради неяснота в нормативната уредба.

Както е известно, от 1 юли 2024 година, след частична либерализация, цената ще се определя съвместно от КЕВР и Министерския съвет. Доставчиците на ток обаче ще трябва да купуват от борсата електроенергия, а не както досега от Националната електрическа компания (НЕК).

Според "ЕВН България" това ще бъде огромен проблем за енергийните дружества, защото те ще се сблъскат със сериозна липса на ликвидност. Причината е, че те ще купуват ток от борсата на пазарни цена на 1 юли, а ще продават по регулирани цени (бел. ред. - регулацията се заключва в това, че се определя пределна цена т.е. таван), като приходите от битови клиенти и компенсациите от Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС) ще бъдат получени едва в средата на следващия месец, след около 45 дни, което е сериозна времева разлика.

Още: Министър Радев: Няма опасност за цените на тока за бита

300 млн. лв. ликвиден недостиг

"Близо 300 млн. лв. е прогнозният акумулиран ликвиден недостиг само за периода юли 2024 г. - юни 2025 г.", посочи Александър Сипек, председател на съвета на директорите на "ЕВН България". Според него, ако нещата останат в сегашния си вид, дружеството ще има проблем със закупуването на ток още в първите дни на юли.

"Все още нямаме никаква представа нито каква ще бъде цената на тока, нито как ще изглежда фактурата за ток от 1 юли", подчерта Калина Трифонова, зам.-председател на съвета на директорите на дружеството. По принцип до 31 март компаниите трябва да подадат ценовите си заявления.

По думите и във ФСЕС (Фонда за енергийна сигурност) има достатъчно средства, но енергийните дружества няма да ги получат навреме. "Ще фалираме, докато дойдат парите", обясни накратко ситуацията тя.

Още: КТ "Подкрепа“ поиска либерализацията на цената на тока за бита да се отложи

Александър Сипек посочи, че електрическите компании са само свързващо звено в процеса на либерализация на цените на тока и призова отговорните институции да намерят решение на повдигнатия проблем. Той не се ангажира с мнение дали процесът трябва да бъде отложен.

"Компанията ни печели по 1 лев от 1 клиент на година", обясни управителят на "ЕВН България". Затова 300 млн. лева е огромна сума за нас и не можем да си позволим да я харчим авансово, подчерта той. 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес