САЩ ще наложат едни от най-строгите досега санкции на руската петролна индустрия, а новината вече доведе до повишаване на световните цени на петрола с 3% в петък, 10 януари. За готвените наказателни мерки се разбра от предполагаем документ на Министерството на финансите на Съединените американски щати, който се разпространява сред търговците в Европа и Азия и е цитиран от Reuters.
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Кого засягат санкциите?
Санкциите включват около 180 кораба, десетки търговци, две големи петролни компании и някои висши ръководители на руски петролни фирми. От Reuters казват, че не са успели да проверят достоверността на документа по независим път, тъй като от Министерството на финансите на САЩ пазят мълчание.
Още: За пет години: На печалба ли е България от частта на "Турски поток", изградена у нас?
Вашингтон ще наложи санкции на двете най-големи петролни компании „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“, както и на корабните застрахователи „Ингосстрах“ и „Алфастрахование“, които покриват повечето кораби, доставящи руски петрол за Индия, показва документът.
"Газпром нефт" и "Сургутнефтегаз" изнасят заедно около 800 000 барела петрол на ден.
Още: Втори ден огромен резерв с горива за руската военна авиация гори с всичка сила (ВИДЕО)
Снимка: iStock
Според документа Министерството на финансите на САЩ ще разреши преходен период до 12 март, който ще позволи да бъдат завършени някои сделки.
Досега стотици кораби и много руски търговци на петрол избягваха най-строгите санкции на САЩ. Администрацията на Байдън се опитваше да намери баланс между аргументите за по-строги мерки и риска от покачване на цените на петрола в световен мащаб.
Още: Унгария пак заплашва Украйна: Ще ни спирате руския петрол? Няма да ви пуснем в ЕС
По-строги санкции върху руския износ на петрол биха могли да дадат на Тръмп повече лостове за влияние в бъдещите мирни преговори в Украйна, защото военната машина на диктатора Владимир Путин зависи от износа на нефт.
Още: „Не очаквам нищо добро“: Украински дипломат за срещата между Путин и Тръмп
Удар за Индия и Китай
Санкциите, наложени на Русия заради войната ѝ в Украйна, ще доведат до сериозни смущения в износа на руски петрол за основните му купувачи Индия и Китай, твърдят четирима източници от руската петролна търговия и трима източници от индийска рафинерия.
Още: Китай забрани влизането на танкери от руския "сенчест флот" в големите си пристанища
Рафинериите в Индия и Китай се превърнаха в най-големите купувачи на руски суров петрол, след като САЩ, Европейският съюз и техните съюзници наложиха санкции на руската енергийна индустрия заради нахлуването в Украйна през февруари 2022 г.
Снимка: iStock
Индийските рафинерии ще се въздържат от приемане на руски петрол в танкери под санкции или в кораби, застраховани от руски застрахователи, които са под санкции, казват индийските източници, цитирани от Reuters.
Още: Русия се дави и задъхва в мазут: Москва призна първата в света такава авария (СНИМКИ и ВИДЕА)
Един от индийските източници казва, че новите санкции биха могли да доведат до понижаване на цените на руския петрол под 60 долара за барел - т.е. под наложения от Г-7 таван.
Русия произвежда около 9 млн. барела дневно и изнася 4-5 млн. барела дневно суров петрол и рафинирани продукти.
Още: САЩ планират нови санкции срещу руския сенчест флот