Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само 5 общини са готови да вземат републикански пътища и да се грижат за тях

25 февруари 2019, 07:37 часа • 2463 прочитания

11 са общините, които искат живеещите в тях да не плащат винетки за определени пътища, съобщиха от МРРБ. 5 от тях са изпратили писма, че са съгласни шосетата от републикански да станат общински, а 6 настояват посочени от тях участъци да си останат в републиканската мрежа, но да се премести табелата за начало и край на града и така от колите да не се искат винетки, макар че пак АПИ ще трябва да се грижи за участъка, обобщава в. "24 часа".

Обясненията дойдоха след като в началото на годината заради влизането в сила на електронната винетка се оказа, че Северната тангента на Околовръстното в София би трябвало да стане зона с винетка. Тогава лично премиерът Бойко Борисов хем забрани на АПИ да върви в тази посока, хем взе хока общините за поддръжката на пътищата и как държавата ги правела и подарявала, като поиска повече отговорност точно от общините и да си поемат инфраструктура, за която смятат, че е възможно да стопанисват.

Още на 22 януари АПИ изпрати писмо до всичките 265 общини да декларират местоположението на пътните знаци, с които се обозначават началото и края на населеното място. Отговорили са до този момент 184. Варна заявява желание за промяна на собствеността на 6 участъка. Тя иска пътя от Варна до Златни пясъци, както и участък от магистрала “Хемус”, който свързва града с летището. Други участъци са от изхода на Варна до кръстовището до новите гробища, от изхода на града до пресечка с общински път VAR 1080, отсечката осигурява единствен достъп до с. Казашко и е алтернативен маршрут за с. Тополи. Иска се общинско да стане и шосето след пътния възел на Аспаруховия мост до началото на с. Константиново и връзката с общински път до с. Звездица. Последният участък е от изхода на Варна до разклона за “Добрева чешма”.

Белица иска пътя Краище-Белица да стане общински. Челопеч настоява за 7 км от път I-6, които са в землището на общината, както и участък от предвиден за изграждане на обходен път. Агенция “Пътна инфраструктура” вече подготвя споразумение за прехвърляне на път от “Кирилови ливади” на община Рила. Павликени иска да е общински участък от път на изхода за Бяла черква.

Работна група на АПИ ще разгледа писмата и за участъците, които е невъзможно да бъдат прекласирани заради това, че прекъсват републиканската мрежа, ще се предложат споразумения за съвместно поддържане със съответните общини. За останалите ще бъдат предприети необходимите действия за тяхното превръщане в общински.

Що се отнася до общините, които искат различно местоположение на табелите за начало и край на съответната община, Шумен иска промяна на положението на табелите при кварталите “Мътница” и “Макак” на пътя Шумен-Варна и на пътя Шумен-Царев брод. По изчисления на общината били нужни 600 000 лв. годишно за поддръжка на тези участъци, което било непосилно за общината. Монтана иска местене на табелата на пътя Видин-Ботевград, който съвпада с трасето на бул. “Ал. Стамболийски”, както и на табелата на пътя Монтана-Белимел край с. Горно Церовене. Каварна иска промяна на пътят Дуранкулак-Варна при с. Поручик Чунчево, както и на Шабла-Българево при селата Свети Никола и Българево. Каспичан предлага местене на знаци при входовете на града на пътя Шумен-Варна и на пътя Каспичан - Мадара. Дулово настоява това да стане при изхода на града на пътя Дулово-Исперих. Търговище иска с табели да бъде указан участък от път Омуртаг-Търговище, преминаващ през с. Разбойна. Другото предложение е да бъдат премахнати табелите в покрайнините на с. Голямо ново на пътя Дралфа - Попово.

Във варианта променени табели, пътната агенция ще продължи да поддържа участъците, без за тях да е необходима винетна такса. Комисия в АПИ ще разглежда всеки казус и ще предлага решение на управителния съвет на агенцията.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес