Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румен Драганов: Общите щети след "Томас Кук" може да надминат 100 млн. евро

04 октомври 2019, 18:00 часа • 4685 прочитания

Щетите от фалита на туроператора "Томас Кук" за България може да са много по-големи, отколкото си представяме. Българската хотелиеро-ресторантьорска асоциация вече обяви, че преките загуби на най-засегнатите 58-те хотела, които имат договори с фалиралата компания, са към 30 млн. евро. Те се намират основно в Златни пясъци, Слънчев бряг и по-малко в Св. Константин и Елена, Дюни и Обзор.

По същество, договорите им с “Томас Кук” предвиждат плащането на услугите да бъде между 45 и 60 дни след извършването им, затова хотелите няма да видят скоро парите за нощувките през юли и август. Министърът на туризма Николина Ангелкова каза, че ведомството ще съдейства за подаването на колективен иск от хотелите, опашката на потърпевшите обаче е дълга.

И тъй като тези туристи пътуват с пакетни договори – щетите за бранша са много по-големи, защото засягат и други услуги освен нощувки и храна като транспорт, екскурзоводи, забавления.

Според Румен Драганов, изпълнителен директор на Института за оценки и анализи в туризма, общите загуби може да надхвърлят 100 млн. лв., пише 24 часа в собствено проучване в бранша.

Например, летищата във Варна и Бургас дължат на “Томас Кук” близо 50% от трафика си през летните месеци, т.е. те също ще претърпят загуби.

Министър Ангелкова обяви, че заминава за Великобритания и Германия да предоговаря с туроператори да поемат летния поток от туристи на "Томас Кук" за България. След това търговски договори ще се сключват между хотели и партньори по време на туристически изложения. Според Румен Драганов, тези туристи лесно ще намерят кой да ги докара в България, защото на пазарите в Германия и Великобритания има висок процент желаещи да се върнат в България. Въпреки това не може да се направи чиста прогноза какъв точно процент от тези туристи ще дойдат. Затова се очаква отлив за лятото на 2020г. и е възможно да не се достигне обемана туристически услуги от това лято, обявява той пред "24 часа".

Започват дебати в бранша дали да се наложи допълнителна задължителна застраховка на чуждите туроператори, работещи в България. Това от една страна ще успокои бранша у нас, но ще увеличи цената на почивката в чужбина, а това е основен фактор за туристите, идвали у нас през "Thomas Cook".

Статистика от 2018г.

През 2018 г. 9,2 милиона чуждестранни туристи са влезли в България. 1,250 млн. души или ¼ от туристите са влезли чрез 4-те големи чужди оператора, които работят на територията на страната ни: TUI, Thomas Cook, REWE Touristik, Jet2holidays. Те са основно от Германия, Великобритания, скандинавските страни, Белгия, Холандия, Полша и Франция. От тях 450 000 от чуждите туристи идват през летния сезон през фалиралия „Thomas Cook“. Простата сметка показва, че това прави към 13% от всички чужденци, почиващи у нас. От туристическия бранш коментират, че на практика това са към 25% от пазара.

 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес