Очакваме следващите дни шести блок на "Козлодуй" да влезе в експлоатация. Това каза министърът на енергетиката в служебното правителство Росен Христов в предаването "Лице в лице" по бТВ.
"Шести блок излезе в авариен ремонт заради утечка в един от парогенераторите. Проблем, който съществуваше и миналата година. побързахме да направим този авариен ремонт именно заради планирания на пети блок и да не рискуваме двата да излязат от строя по едно и също време", обясни Христов. ОЩЕ: Спират временно шести блок на АЕЦ "Козлодуй
По думите му тази утечка е открита и се работи по нея.
Той бе категоричен, че радиация не изтича. "Утечката е много под нормата. Тя е десет пъти под нормата. Ние го изключихме превантивно", обясни енергийният министър.
Христов увери още, че за момента страната ни е осигурила експлоатацията на шести блока и няма опасност от сътресения и притеснения.
Той обясни, че идеята на Министерство на енергетиката е страната ни да има 4 нови реактори, като планът е два да са на площадката в Козлодуй, два на площадката в Белене.
Той коментира и споразумението с "Боташ". "Количеството газ е от порядъка на 1 млрд. кубични метра за година. Това е една трета от общата консумация на страната. Газът, който получаваме от там е газ, който "Булгаргаз" е закупил от търговци. С Турция имаме договорка да използваме тяхната инфраструктура", добави още Христов. ОЩЕ: Росен Христов: Развенча се атаката, че договорът с Турция ще е за руски газ
Той обяви, че страната ни преговаря със световните големи търговци на газ, американски компании. По думите му азерски газ минава през Интерконектора Гърция - България. "За момента имаме пълна сигурност за доставките. Докато миналата година бяхме заврени в ъгъла, сега 7-8 месеца по-късно не само, че сме осигурили инфраструктурата за доставка и от отчаяно положение в момента сме фактор за доставка на други държави. На 25-26-ти април пристигат министрите от няколко държави и подписваме голям меморандум за развитие на газопреносната мрежа", обяви Росен Христов. Той поясни ,че идеята е да може да се доставя газ от Азербайджан до Централна Европа, като по думите му България има инфраструктурата.
Той увери, че нямаме договор с "Газпром" и не получаваме газ от Русия. Стана ясно, че през страната ни минава руски газ, който отива в Сърбия, като за това България получава транзитна такса. Росен Христов обърна внимание обаче, че потреблението на руски газ е намаляло.
Министърът коментира и дали ще има компенсации за бизнеса, ако има увеличение на цената на газа. "Раздаването на компенсации без ангажименти от отсрещната страна, не е най-икономически отговорната политика", добави той. Според него са похарчени прекалено много средства за компенсации и те са постигнали някакъв ефект, тъй като почти няма фалирали предприятия. ОЩЕ: Заместник-министър: На този етап не се предвиждат енергийни компенсации за общините
Стана ясно, че има шанс за договаряне за въглищните ни централи по Плана за възстановяване.