Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Росен Христов: Износът ни на ток за миналата година генерира над 3 млрд. евро

09 февруари 2023, 20:22 часа • 2437 прочитания

Три министерства се обединиха около мнението, че бизнесът и правителството в България трябва да работят в тясно сътрудничество за устойчиво развитие на енергетиката и декарбонизация в България. Това се случи по време на първото издание на международния форум „Власт и бизнес заедно за чиста енергия“, който събра на едно място правителство, бизнес и експерти, за да обсъдят най-добрите и ефективни решения за проблемите в сектора.

Росен Христов – министър на енергетиката, представи изготвената от ведомството му енергийна стратегия 2023-2053, като подчерта важната ролята на енергията от възобновяемите източници и износа на ток. „Ключов въпрос е износът на България на ток. В момента ние сме сред лидерите. Това ни дава енергийна сигурност. Това е изключително важен фактор, много държави в момента страдат. Износът за миналата година генерира над 3 млрд. евро и сега с тези пари компенсираме бизнеса заради скъпия борсов ток. Но не е достатъчно да имаме електроенергия, тя трябва да бъде на приемливи цени“, сподели г-н Христов. Той допълни, че производството на зелена енергия е ключово, но първо трябва да бъдат въведени методи за съхраняването ѝ по зелен начин.

Междувременно Росица Карамфилова – министър на околната среда и водите, съобщи, че средства от продажбата на емисии парникови газове ще отиват във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ и ще се използват за реновиране на училища и болници. „Новата схема за търговията с емисии влиза в сила от 2027 г. на ниво ЕС с възможности за отлагане с една година в случай на високи цени на горивата“, допълни екологичният министър.

Николай Шушков – зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, сподели, че българската икономика е с най-високо енергийно потребление и с най-малко използване на ВЕИ. „Станахме свидетели на постоянно растящите цени на електроенергията. Затова на всички е ясно, че страната ни трябва да засили декарбонизацията“, каза още той по време на форума „Власт и бизнес заедно за чиста енергия“.

Форумът бе първото от серията събития, които предстоят като част от кампанията „Да! На българската зелена икономика“ и което се организира от Сдружение „Соларна Академия България“, медия „Стандарт“ и M3 Communications Group, Inc. Събитието представи актуалните проблеми в енергийния сектор и се проведе в момент, в който България следва да начертае своя път към енергийна независимост. Сред участниците бяха още д-р инж. Веселин Тодоров – председател на Сдружение „Соларна Академия България“, Цветан Симеонов – председател на Българска търговско-промишлена палата, проф. дтн инж. Николай Вълканов, председател на УС на Българска минно-геоложка камара, и редица енергийни експерти от различни политически партии. Те дискутираха политиките и мерките за декарбонизация, премахване на административните бариери пред инвестициите в нови технологии, промени в законодателната рамка, за да се улеснят зелените инвестиции, както и възможностите за финансиране на национално и европейско ниво.

Проблемите в сектор енергетика трябва да бъдат решавани заедно, да има стабилна подкрепа, посочи д-р инж. Веселин Тодоров – председател на Сдружение „Соларна Академия България“, и съорганизатор на форума. „За нас е много важно да бъде изработена енергийна стратегия, защото липсата й води до отлив на инвестиции и до хаос. Започват се проекти, не се завършват, няма приемственост. Затова трябва да имаме стратегия поне за 20-30 годишен период.“

„България трябва да следва целите и политиките на Европейския съюз по отношение на енергетиката и нейното устойчиво развитие. От жизнена важност е бизнес и правителство за работят заедно за промени в законодателството, които ще улеснят зелените инвестиции и ще направят възможно и лесно и за обикновения потребител да си инсталира фотоволтаични системи у дома и да ползва чиста енергия, точно така както би засадил дърво в двора си или пред кооперацията, в която живее“, обобщи Максим Бехар, CEO на M3 Communications Group, Inc. и съорганизатор на форума „Власт и бизнес заедно за чиста енергия“.

През 2022 г.  за първи път  вятърните и соларните централи са произвели повече електроенергия в Европейския съюз, отколкото е произведена от изкопаем газ, сподели Славка Бозукова, главен редактор на медия „Стандарт“ и съорганизатор на форума „Власт и бизнес заедно за чиста енергия“. „На тази карта България се вписва много добре, като през 2022 г. фотоволтаичните централи у нас са произвели с 15,9% повече ток спрямо 2021 г. Всичко това показва една много добра перспектива, но в същото време изисква много задълбочен анализ и търсене на баланс, така че страната ни да запази добрите си позиции на износител, да спази изискванията за декарбонизация на икономиката, но и да осигури възможности за достъпна и евтина електроенергия за домакинствата и бизнеса“, допълни г-жа Бозукова. За да се нареди този пъзел, тя подчерта важността от много задълбочен диалог между заинтересованите страни и сътрудничество между правителство и бизнес.

Първото издание на форума „Власт и бизнес заедно за чиста енергия“ се проведе в генерално партньорство с Bauer Solar, EcoGlobe и Solvay Sodi. Партньори на събитието бяха още PolyComp, Green Energy, AmonRa Energy, MET Energy Trading, VVT Engineering, Filkab Solar, Azzurro, Brown to Green, Българска банка за развитие.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес