Китайският износ нарасна през октомври с най-силното темпо от повече от две години насам, тъй като предприятията в азиатската държава побързаха да увеличат доставките си зад граница в очакване на новите мита, които новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обеща да наложи след встъпването си в длъжност. Износът скочи рязко и преди влизането в сила на митата на Европейския съюз върху вноса на китайски електромобили, предаде Блумбърг.
27-месечен връх
През октомври износът на втората по сила световна икономика нарасна с цели 12,7% спрямо годината по-рано, достигайки 27-месечен връх от 30,906 млрд. долара, надвишавайки прогнозите за по-скромно увеличение с 5% и след растеж с 2,4% през септември. Това е седмият пореден месец на нарастване на китайски доставки зад граница и най-бързият темп на растеж от юли 2022 г.
Още: Обрат с цената на петрола заради опасения от евентуални действия на Тръмп
Износът в посока САЩ нарасна с 8,1%, към ЕС скочи с цели 12,2%, а в посока Русия - с 26,7 на сто.
За първите десет месеца на 2024 г. китайските продажби зад граница са се увеличили с 5,1% спрямо същия период година по-рано, достигайки размер от 2,93 трлн. долара. През този 10-месечен период износът на Китай за САЩ се е увеличил с 3,3%, за Хонконг - с 9,1%, за Тайван - с 9,8%, Русия - с 4,7%, Индия - с 2,7%, Обединеното кралство - с 1%, Латинска Америка - с 12,8% и към ЕС - с 1,9 на сто.
Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ постави незабавно на фокус предизборното му обещание да наложи мита от 60% върху китайския внос и вероятно ще стимулира пренасочването на запасите към складовете на водещия в света китайски експортен пазар. Заплахата от митата на Тръмп сериозно притеснява собствениците на китайски фабрики и длъжностните лица в Пекин с оглед на доставки на стойност около 500 милиарда долара годишно, като в същото време се засили и търговското напрежение с Европейския съюза, който през миналата година внесе китайски стоки за 466 милиарда долара.
Импулсът в износа на Китай беше един от малко позитивни фактори за намиращата се в затруднения втора по сила световна икономика, тъй като доверието на домакинствата и бизнеса беше подкопано от продължителната дългова криза на пазара на имоти.
Още: Заради забавянето на икономиката: Китай загуби една трета от милиардерите си
Същевременно вносът в Китай се е свил през октомври с 2,3% спрямо година по-рано до 213,3 млрд. долара при пазарни оценки за понижение с 1,5% и след нарастване с 0,3% през септември. Това е първото понижение на вноса от юни насам и вероятно е в резултат на продължаващо слабо вътрешно търсене. Вносът от ЕС се сви с 6%, а от Русия - с 2,8%, но импортът от САЩ се увеличи с 6,6 на сто.
За първите 10 месеца на 2024 г. китайския внос се е увеличил с 1,7% до 2,14 трлн. долара.