Гражданският блок на реформаторите поиска президентът Росен Плевнелиев да наложи вето върху току-що приетите промени в Закона за ДДС. Това се посочва в отворено писмо на организацията до държавния глава.
Причина за искането са промените, които според авторите на писмото ще доведат до отпадане от пазара на фирми, занимаващи се с търговия на горива, и съответно до намаляване на конкуренцията в сектора.
Търговците на горива ще внасят обезпечение пред Националната агенция за приходите, ако доставят количества на стойност над 25 хил. лв. Това предвиждат промени в Закона за данъка върху добавената стойност, които Народното събрание окончателно одобри в сряда.
Обезпечението е 20 на сто от облагаемата основа на данъчните доставки, но не по-малко от 50 хил. лв., гласи един от одобрените текстове, заради който подписалите писмото искат да се наложи вето.
Те цитират изказване на директор в Националната агенция за приходите - Васил Панов, който на заседание на комисията по енергетика при гледането на текстовете коментира, че тази мярка ще доведе до автоматичното отпадане от пазара на около 160 дружества.
"Очевидно става въпрос за мерки, които ще ограничат конкуренцията на пазара на горива, и има съществена опасност да доведат до повишаване на цените, защото сред тези 160 - 170 фирми, които се планира да бъдат "изчистени", твърде вероятно фигурират компании със значение за вноса на горива в България", мотивират искането си депутатите.
Те напомнят, че през февруари Комисията за защита на конкуренцията започна разследване във връзка със съмнения за картел на пазара на горива в България.
"Това решение идва включително като следствие от обстоятелството, че цените на горивата в България за продължителен период от време бяха над средноевропейските (като се изключат данъците, за да има сравнимост)", посочват авторите на писмото.
На фона на съществуващите проблеми с конкуренцията на пазара на горива в България парламентът прие мерки, които могат допълнително да намалят броя на фирмите, което да доведе до завишаване на цените най-вече на дизела и бензина, допълват депутатите.
Според тях това ще доведе до преки негативни ефекти - в посока увеличаване на разходите на потребителите за горива, и косвени - негативно влияние върху растежа на икономиката, защото горивата са и основен фактор за производство.
"Уважаеми г-н президент, обръщаме се към вас с настоятелно искане да изследвате въпроса и ако оцените нашите аргументи и мотиви като съществени, да наложите вето на текстовете, които нарушават конкуренцията и биха довели до закриването на десетки фирми", се посочва в текста.