Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

РБ: Да се провери дали сделката за "Виваком и компании" е вражески акт

27 март 2015, 12:30 часа • 14624 прочитания

Категорично в сделката  има риск за националната сигурност. Това заяви съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев в декларация, насочена към обявената официално сделка във вторник (24 март) за пет ключови български компании – телекомуникационния оператор „Виваком”, военните заводи „Дунарит” и „Авионамс”, мултиплекса НУРТС и пийлпълметричната компания ГАРБ Аудиенс Рисърч.

Настояваме ДАНС, КЗК, Националната разузнавателна служба и прокуратурата да започнат разследване кой стои зад LIC33 и Пиер Луврие, какви връзки има с руски олигарси тази създадена съвсем наскоро компания, каза Кънев. Нека съответните органи установяват има ли потенциално вражеско действие, за да се осъществи сделката, да стане ясно има ли несвършена работа от държавни органи по придобиването на петте предприятия преди да бъде обявена тази сделка, поиска още Кънев от името на Реформаторите, визирайки и Цветан Василев.

Радан Кънев изрази увереност, че този път ще има реакция от ДАНС и от прокуратурата заради смените на ръководно ниво там. Боя се, че НАП също ще трябва да е с временно ръководство (бел. ред. – като финансовото звено на прокуратурата), за да се разбере дали при предишни прехвърляния на собствеността на тези предприятия не е имало нарушения, посочи Кънев.

Опасенията

Въпроси без отговор по отношение на националната сигурност – това е изводът от цялата сделка, смята Кънев. Тъмносиният политик посочи, че собственикът на LIC33 (бел. ред. – Пиер Луврие) „не е известен с друго”, освен с близки отношения със сепаратистите в Украйна.

Налице е много сериозна въпросителна относно връщането на кредити от КТБ, ако сделката стане факт. Луврие не обеща връщането да стане факт, припомни Кънев.

Според лидера на ДСБ да се придобият мултиплекса НУРТС и пийпълметричната компания ГАРБ означава да се постигне немислима концентрация на медийния пазар. С тази сделка лъсва фактът, че концентрацията е била тук, просто в ръцете на друго лице (бел. ред. – Цветан Василев), уточни Кънев. Упорито се отричаше, че тези компании са реална собственост на един човек, а сега се купуват точно от този един човек, възмути се лидерът на ДСБ.

Тази сделка беше пример за изпиране на пари. Призоваваме да има запор върху акциите на продадените предприятия, за да бъде гарантирана масата по несъстоятелност на КТБ, завърши Кънев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес