Комисията за защита на конкуренцията подозира най-големите производители на брашно в картел за цените. Това става ясно от секторния анализ на конкурентната среда по веригата „пшеница-брашно-хляб”, предаде Стандарт нюз.
Образувано е производство за установяване на евентуално нарушение от страна на Сдружение „Съюз на българските мелничари“, съобщиха от КЗК.
В процеса на проучване са били установени несъответствия при колебанията на цените, от които може да се направи предположение, че цената на едро на брашната не се формира само в резултат на нарастването на цената на основната суровина, което е обективен фактор. Комисията счита, че има вероятност по-високият индекс на нарастване на цените на брашната спрямо индекса на пшеницата да е вследствие и от наличие на споразумение за съгласуване на цените между участници на пазара на едро за брашна, се казва в становището на КЗК.
По-задълбочен и пълен анализ на причините за наблюдаваната асиметрия ще бъде направен в рамките на открито производство, което има за цел да установи наличието или липсата на забранени споразумения, решения и съгласувани практики в сектора, допълват от комисията.
Не се притесняваме от проверки, КЗК е в правото си да ги прави, коментира шефът на Съюза на българските мелничари Савина Влахова. Според нея брашното у нас е най-евтино от цяла Европа, а мелниците купуват пшеницата на борсови цени, които са еднакви за всички. Ние не сме виновни за ниския жизнен стандарт в страната, нито за световната продоволствена криза", каза Влахова. Тя обясни, че сдружението е готово на диалог, но категорично оспорва да е имало картел както в момента, така и в миналото.
В анализа на КЗК се посочва още, че е необходимо въвеждането на конкретни инициативи за подпомагане на развитието на ефективна конкуренция.
Като основни приоритети за подпомагане на конкурентоспособността биха могли да бъдат изведени разработването на механизми за повишаване на ценовата прозрачност по веригата, по-доброто използване на стандартите за качество от страна на всички участници по веригата и най-вече от земеделските производители, както и въвеждането на писмени договори между зърнопроизводителите и търговците на зърно, с цел повишаване на правната сигурност и ограничаване на сивия сектор.
КЗК счита, че за да се преодолеят в задоволителна степен бъдещи резки промени на цените е необходимо да се подобри равнопоставеността на участниците на разглежданите пазари. Производството на пшеница е твърде фрагментирано и разпокъсано, което в крайна сметка води до неефективност. Някои от възможните решения за постигане на по-устойчива пазарна среда могат да бъдат намерени чрез стимулиране на развитието на малките и средни предприятия в сектора и тяхното целенасочено подпомагане, чрез осигуряване на по-лесен достъп до финансиране и намаляване на административната тежест. От съществено значение са подпомагането на производството и доставките на висококачествена пшеница, отговаряща на европейските стандарти, както и улесняването на приспособяването на земеделските стопани към силно променливите пазарни условия чрез стимулиране уедряването на стопанствата на фермерите в съответствие с правилата на конкуренцията, пише в становището на КЗК.
Редактор: Десислава Ушатова