Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Работим средно с 5 години по-малко от германците

06 юли 2022, 14:16 часа • 4546 прочитания

Средната продължителност на трудовия живот в България е с приблизително 5 години по-ниска спрямо тази в Германия и с близо 10 години по-къса спрямо равнището в Нидерландия. Това отрежда на страната ни едно от последните места в Европейския съюз по очаквана средна продължителност на трудовия живот, става ясно от най-новите данни на европейската статистическа служба Евростат.

Очакваната средната продължителност на трудовия живот у нас възлиза на 33.1 години, сочат данните към края на 2021 година. В същото време, средното равнище за гражданите на Германия достига 38.8 години.

България се нарежда на четвърта позиция в ЕС по най-ниска средна продължителност на трудовия живот. Зад страната ни остават Гърция (средно 32.9 години), Италия (31.6 г.) и Румъния, където се отчита най-ниското равнище в ЕС, а именно средно 31.3 години.

Трите държави са единствените страни в ЕС, където очакваната продължителност на средния трудов живот на жените е под 30 години – средно 27.4 години в Румъния, средно 26.9 години в Италия и средно 29.2 години за Гърция.

В България очакваната средна продължителност за жените е 31.5 години, докато за мъжете очакваното средно равнище достига 34.6 години, което е най-ниската продължителност в ЕС, когато говорим за граждани от мъжки пол. За сравнение, в Германия очакваната средна продължителност на трудовия живот възлиза на 40.7 години за мъжете и на 36.9 години за жените.

Средната продължителност на трудовия живот в Европа се различава драстично в отделните страни, като географското местоположение изглежда един от основните фактори в това измерване.

Редица държави, намиращи се в южната част на континента, имат по-нисък очакван среден трудов живот и обратното – страните, позиционирани на север изпъкват с най-високата продължителност на годините, през които ще полагат труд в рамките на живота си.

Към края на миналата 2021 година очакваната средната продължителност на трудовия живот в Европейския съюз за гражданите на 15-годишна възраст възлиза на 36 години. Средната продължителност устойчиво се увеличава през последните 10 години, като единственото изключение е 2020 година, като причина за минималното понижение се дължи на COVID кризата.

Колко ще скочи възрастта за пенсия през следващите години?

За сравнение, през 2001 година средната продължителност на трудовия живот е възлизала на 32 години. През 2019 година очаквания среден трудов стаж е нараснал до 35.9 години само за да претърпи леко понижение до средно 35.6 години през 2020 година. През миналата 2021 година обаче тенденцията за повишаване отново е на лице до горепосоченото прогнозно ниво от средно 36 години.

Очакваната средна продължителност на трудовия живот за мъжете в ЕС достига 38.2 години, докато за жените нивото е 33.7 години.

Къде в Европа работят най-дълго?

Най-висока очаквана средна продължителност на трудовия живот в ЕС се отчита в Нидерландия – цели 42.5 години. За гражданите от мъжки пол на страната средната продължителност възлиза на 44.3 години, докато за жените средното ниво е 40.5 години.

Челната петица по най-висока очаквана продължителност на трудовия живот в ЕС се допълва от Швеция (средно 42.3 години), Дания (40.3 години), Финландия (39.3 години) и Естония (39.1 години). Германия, която е най-голямата европейска икономика, се нарежда на шеста позиция (средно 38.8 години).

Данните на Евростат включват и информация за Исландия, Норвегия и Швейцария, които не са членки на ЕС. Очакваната средна продължителност на трудовия живот в Исландия достига цели 44.6 години, в Швейцария нивото възлиза на средно 42.3 години, а в Норвегия – средно 41.2 години.

Исландия е лидер в Европа по най-висока очаквана продължителност на трудовия живот както при мъжете (средно 46.4 години), така и при жените (средно 42.6 години).

 

*Индикаторът „очаквана средна продължителност на трудовия живот“ измерва броят години, през които се очаква едно лице на текущата възраст от 15 години да остане в работната сила на страната в рамките на целия си живот. Индикаторът се изготвя на база очакваната продължителност на живота и дела на заетите и безработните в населението за всяка възрастова група.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес