Пенсионерите, които продължават да работят и след пенсия, се увеличават. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ).
В края на март тази година над 69 000 българи над 65 години продължават да се трудят. За сравнение през миналата година броят им е бил 62 500, а през 2015 г. - 58 400 българи от третата възраст са продължили да работят.
„В последната година забелязваме сериозен ръст на работодателите, които предпочитат да наемат хора над 65 г. Причината се крие не само в това, че са опитни, но и защото тези хора са по-склонни да работят за по-ниски заплати“, обясни пред в. "Монитор" експертът по подбор на персонала Маргарита Николчева. Според нея, възрастните, които продължават трудовия си живот, обикновено са счетоводители, касиери, преподаватели и бавачки.
Данни на Агенцията по заетостта (АЗ) показват, че всеки месец на 1000 пенсионери търсят работа чрез бюрото по труда. "Повечето от тях са специалисти, които са преценили, че могат да продължат да се трудят", обясниха от АЗ.
Според Кодекса за социално осигуряване, продължавайки да работят и след пенсия, трудещите се могат да увеличат размера на пенсията си. От тази година хората могат да искат само веднъж в годината преизчисление на пенсията си, а не както досега по няколко пъти в годината.
От началото на юни от Националния осигурителен институт изпращат писма до всички трудещите се, на които им предстои да навършат пенсионна възраст през 2018 г. От НОИ трябва да напомнят на гражданите, че им остават 6 месеца до навършване на години за излизане в заслужена почивка. "Целта на уведомяването е да бъде осигурено достатъчно време на хората да се погрижат за набавяне и оформяне на всички необходими документи във връзка с излизането им в пенсия", обясниха от НОИ. Писма ще получават всички, които отговарят на изискването за пенсионна възраст, независимо дали имат нужния осигурителен стаж за прекъсване на работа.