Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първо четене на ниво комисия: Всяка фирма образно ще ходи и до тоалетната с адвокат

22 юни 2016, 21:38 часа • 18100 прочитания

Правната комисия на Народното събрание единодушно одобри на първо четене Закона за адвокатурата. Депутатите са стигнали до извода, че между двете четения могат да се коригират някои текстове.

След приемането на промените фирмите в България са задължени да наемат адвокати за посредници в отношенията си с всички държавни органи. Само адвокати, а не счетоводители, юрисконсулти или куриери да имат право да носят и получават документи от НАП, НОИ, НСИ, Булстат, БНБ, Инспекцията по труда, общините и останалите административни служби, както и да внасят финансови отчети или други документи в търговския, имотния и други регистри. При нарушение се предвижда глоба от 1000 до 5000 лв., която при рецидив скача двойно. Нещо повече - самите санкции ще налагат от адвокатските колегии и да остават в техния бюджет, вместо да се внасят в държавния.

Освен това всички граждани и органи са задължени да донасят на колегиите кой подава например молба в НОИ без адвокат.

Преди заседанието на парламентарната комисия адвокати се бяха събрали на протест пред бившия Партиен дом, където се събират комисиите. Те настояваха проектът за изменения на Закона за адвокатурата да бъде одобрен. Срещу промените в закон се обяви за пореден път Българската стопанска камара (БСК).

Измененията са дело на Висшия адвокатски съвет, но бяха внесени през януари 2015 г. от куп депутати от ГЕРБ, РБ, ПФ и ДПС - повечето адвокати. Основен двигател на законопроекта е шефът на Правната комисия Данаил Кирилов. Измененията веднага бяха наречен лобистки от нотариуси, счетоводители, юрисконсулти, брокери на недвижими имоти и пр. и временно бяха замразени.

В промените се предвижда още адвокатите имат право да удостоверят договори, които не подлежат на вписване, в т.ч. и да заверяват всякакви пълномощни без апостил и за тях няма да има регистър, както при нотариусите. Отделно им се дава им се достъп до личните данни на всички граждани. НПО-та, работещи в обществена полза, губят правото да оказват безплатна правна помощ.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес