Проучване на Европейската комисия, проведено в Хърватия, след като еврото напълно замени куната, показва, че значително мнозинство от хърватските граждани смятат, че смяната е станала гладко и ефективно, съобщават от Европейската комисия в Twitter. 88% от анкетираните се чувстват добре информирани за еврото. 61% смятат, че процесът е плавен и ефективен. 81% казват, че не са имали проблеми при обмена на куни в евро или когато са теглили пари в брой от банките през първата седмица.
Substantial majority of Croatian 🇭🇷 citizens believe the euro changeover happened smoothly and efficiently. The latest @EurobarometerEU says, after the dual-circulation period is over, there is still strong support for the euro.
— EU Economy & Finance (@ecfin) January 23, 2023
➡️Read more: https://t.co/uVu6ENZjEE pic.twitter.com/iB7MD8W4v0
Има обаче опасения относно въздействието на еврото върху цените, като 62% от анкетираните смятат, че еврото ще увеличи инфлацията. За да защитят потребителите и да отговорят на притесненията относно неправомерни увеличения на цените в периода на смяна, хърватските власти предприемат активни мерки в съответствие с правилата за въвеждане на еврото („Законът за еврото“). Двойното показване на цените в куни и евро стана задължително на 5 септември 2022 г. и ще се прилага до 31 декември 2023 г. Въведен е и бизнес етичен кодекс, за да се гарантира стабилност на цените на стоките и услугите, като се помага на предприятията да преизчисляват правилно и да показват цените , без неоправдани увеличения. 78% от анкетираните намират двойното показване на цените за полезно. Национален контролен орган е натоварен да следи и контролира цените и може да предприеме съответните мерки в случай на нарушения. ОЩЕ: EK: Хърватия успешно премина към еврото