Всеки вестник и всяка медия може да пише свободно за различните теми, включително тази с ЕРП-тата. Това заяви червеният депутат Таско Ерменков, който беше посочен от Реформаторския блок като един от „предателите” по отношение на законодателството за „Южен поток”.
На въпрос възможно ли е по одита на ДКЕВР за ЕРП-тата наистина да се заведат дела – едва ли не по всяко нарушение, т.е. 2690 дела и да се спечелят около 53 млн. лева, Ерменков отвърна, че „трудът на ДКЕВР” е дългогодишен и на негова база може да се пристъпи към законова процедура.
Случаят с ЕРП-тата и този с „Южен поток” се гледат като тест за върховенството на закона в България – дали ще надделее руското влияние или България ще тръгне по правия път, пише Financial Times. Ето това е тема, която поставят и авторитетни западни медии, посочиха водещите на сутрешния блок на Нова телевизия Виктор Николаев и Анна Цолова.
Ако ние работим за интересите на Австрия, както каза президентът Росен Плевнелиев за нас, значи вършим добра работа – работим за европейските интереси. Колкото до руското влияние – няма писмо от „Газпром”, с което да ни се казва да вмъкнем законодателен текст. Кълна се в име и чест, заяви Ерменков. Той обаче не обели и дума за писма от „Южен поток Транспорт”, за което данни изнесоха Реформаторите.
На въпрос дали само „Газпром” ще контролира морската отсечка от „Южен поток” в български териториални води, Ерменков обясни, че морската част е отделена, за да се даде възможност на енергийния комисар Гюнтер Йотингер да преговаря с Русия директно за тази част. Газ ще може да взема всеки, както е според Третия либерализационен пакет, от компресорната станция на българския бряг на Черно море, заяви червеният депутат.
Скандалът „Иво Прокопиев”
По драмата с имейла на Иво Прокопиев Ерменков заяви, че не я чел, защото „не е хигиенично”. Като разбиха мейла на Илияна Йотова никой не се възмути, добави той. И поясни, че не може да коментира разсъжденията на Прокопиев.
От своя страна самият Прокопиев категорично заяви, че никога не е определял „дневният ред на България” чрез медиите си. Говорим за работна кореспонденция, от която официално не е публикувано всичко, а се казва да се търси информация. Скандалът е на друго място – самият г-н Ерменков каза, че не е хигиенично да се четат чужди мейли. Кой политик в ЕС си позволява такова нещо? След този случай и след като имаше случаи със запалени коли на журналисти, вече се натрупват доста сигнали как се действа срещу медиите. Срещу Икономедия и срещу мен се води репресия от държавния апарат, категоричен е Прокопиев.
Очевидно е, че има сценарий за ЕРП-тата – знам, че има „чернови” за отнемане на лицензите на електроразпределителните дружества. В мейла си казвам, че се цели отнемане на лиценза на една от компаниите, които контролират мрежовата структура, за да се пренасочват парични потоци. Не съм защитник на ЕРП-тата – те си имат своите кусури, но говорим за принципа на действие, подчерта Прокопиев.
По темата с енергетиката умишлено има „клатене” и делене на добри и лоши, каза Прокопиев. А Ерменков избягна въпроса дали е проблем, че стотици народни представители имат интерес в зелената енергия.
В мейла ми изрично подчертавам да се търсят гледните точки на всички страни – Орешарски, Бобева, ГЕРБ, Реформаторския блок, добави Прокопиев. Тук се намеси и Ерменков, че Иво Прокопиев има право да си защитава интересите. Бизнесменът пък посочи, че това да си предприемач в България „беше криминализирано” от политиците. Той добави, че когато Икономедиа пише за зелената енергия, под всеки материал се уточнява, че "имам интерес в тази сфера".