Няма опасност тегленето на нов заем от държавата през 2016 година да доведе до повтаряне на гръцкия сценарий у нас. Това увери икономистът проф. Андрей Захариев пред "Фокус".
Той посочи, че България в никакъв случай не може да бъде сравнявана с южната си съседка. По думите му Гърция е най-лошият пример за управление на икономика, който учебниците по финанси могат да включат.
„Иска ми се да вярвам, че подобни асоциации само по съседски България – Гърция, са просто едно внушение, поради близостта ни, но в никакъв случай не са очаквана реалност, базирана на числа и най-вече върху заявени от отговорни политици намерения и решения. Всъщност целия свят и в частност българската финансова система преминават към нови регулаторни мерки. Банковата система се пренастройва върху стандартите на т.нар. регулаторно споразумение Базел 3. Застрахователната система преминава също към нов стандарт от Нова година. И всичко това означава преоценка на банковите пасиви и активи”, посочи още икономистът.
Според него гласуваният заем е буфер, който цели да подсигури страната ни при евентуална криза. Това е и причината той да няма конкретни размери. „Всеки един финансов министър, какъвто е и Владислав Горанов, естествено иска да разполага с резерв. Това е нещо като буфер, който при индикации за звена от финансовата система, които могат да генерират системна криза, буквално казано, да разполага с ресурс, с който да погаси искрите на евентуален пожар. Затова и решението на Народното събрание е за гласуването на заем не в конкретен размер, а с горен лимит – до 5,3 млрд. лв. Това означава, че могат да бъдат изтеглени и два и пет милиарда. Всичко ще е функция на резултатите от стрес тестовете на българската финансова система”, обясни още проф. Андрей Захариев.