Това правителство ми става симпатично и успява да се справи, да се вмести в необходимост. Това заяви пред БНТ икономистът проф. Гарабед Минасян за новите антикризисни мерки на правителството.
Той оцени мерките на управляващите, още като форма на изнасилване, с което правителството се мята от единия ъгъл в другия ъгъл на ринга и се защитава от боксовите удари.
Според проф. Минасян проблемът не е в това колко се харчи, а в печеленето на парите. Проблемът е и това в какво се харчат парите, добави той.
Според него капиталовите разходи са една голяма болка за държавата, като имаме нужда от осъвременяване на публичните услуги. На капиталовите разходи се гледа като някакъв резерв, от който може да се харчи, отбеляза икономистът.
Той посочи, че ДДС-то е първото нещо, което боде очите на протестиращите и първото нещо, за което се хващат. Дума обаче не станало за намаляване на плоския данък. Плоският данък съществено може да се промени, смята Гарабед Минасян и добави, че това, което е най-големият дефект на плоския данък е, че натоварва хората с ниски доходи, а не на хората с високи доходи.
Вината на правителството е, че се увлече в началото на мандата си с популистки мерки за подпомагане на всички, разкритикува проф. Гарабед Минасян.
Той посочи, че правителството няма кой знае какви възможности, защото ако някъде отпусне, трябва да затегне колана на друго място.
Още: Антикризисните мерки на властта влизат с актуализацията на бюджета