Ако държавата и министърът на енергетиката не предприемат никакви стъпки към държавната енергетика, независимо какви са те, ще има следните дефекти. На регулирания пазар няма да има ток, който ние да си купим, защото всички ще продават на свободния пазар, което обаче не е възможно, тъй като КЕВР взима съответните решения. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров в отговор на въпрос каква е позицията на синдикалните организации по отношение на позицията на бизнеса за ситуацията в държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", предаде БГНЕС.
Председателят на КНСБ е сигурен, че ако държавата не реагира за необходимото закупуване на вредни емисии, централата ще спре работа. "Ако спре, всички знаем какво ще стане - ще се разпадне системата", посочи той и коментира, че всичко, което до момента се е изговорило по темата от различни страни, са бръщолевения, които са абсолютно некомпетентни и неподплатени и той ги възприема като национално безотговорни приказки в момент, в който България е изправена пред далеч по-важни предизвикателства и проблеми - "зелената сделка" на ЕС.
"Вместо да говорим за това как ние ще се справим с този идващ с 400 км/ч влак срещу нас челно, който ще ни отнесе всичките, ние се занимаваме с глупости", коментира Димитров.
Той посочи, че ако искаме либерализиран пазар на електроенергията и частичната му либерализация да започне още от тази година, означава всички преференции, които се дават за когенерации, ВЕИ-та и договори за американски централи, да изчезнат. Тогава от КНСБ ще приемат, че към държавната ТЕЦ и АЕЦ не би трябвало да има никакви непазарни мерки.
"И последно. Ако някой вижда, че в ТЕЦ "Марица Изток 2" работят много хора и като съкратим хората ще оправим нещата, просто се лъже драматично. Над 40% от разходите на ТЕЦ-а са разходи за емисии, а разходите за персонал са под 13%. Да ги уволним всичките 2 400 души, ако му се виждат много на Домусчиев, ще съкратим с 13% разходите. Не знам кой ще работи тогава, сигурно някой работници ще докара", заяви той.
Попитан дали се подготвя протест от страна на засегнатата страна, президентът на КНСБ обяви, че в петък ще има пресконференция по темата с миньорските и енергийните федерации на КНСБ и тогава ще обявяват какво ще правят по-нататък.