Все повече млади хора избират да стартират бизнес в България, вместо да търсят реализация в чужбина. Предприемачеството се е превърнало в алтернатива на емигрантството и път към осигуряване на по-добър живот.
Това каза на пресконференция в БТА проф. д-р Кристиан Банков, директор на Югоизточно европейския център за семиотични изследвания към НБУ.
Професорът коментира данни от проучване на портала Franchising.bg "Какъв бизнес започват българите?", проведено във връзка с предстоящото изложение за нов бизнес Franchising Expo 2012 и съпътстващата го конференция "Нови бизнес идеи". Банков е създател на методиката на изследването.
Намаляват възприятията за административната тежест при започване на бизнес, данните не засичат и сериозно безпокойство сред потенциалните предприемачи, коментира експертът и добави, че предприемачите на възраст от 35 до 50 години имат най-реалистичен поглед за старт на нов бизнес.
Развитието на ИТ демократизира бизнеса и в България. Днес е много по-лесно хора с добри идеи и сериозни амбиции да стартират бизнес в сферата на услугите, отбеляза още Банков.
Оказва се, че бъдещите предприемачи са сравнително финансово грамотни.
Повечето от анкетираните са наясно с финансовите параметри при стартиране на бизнес, обясни професорът.
Впечатление прави, че много хора без опит са готови да се впуснат в полето на предприемачеството. По думите на Банков голяма част от тях са самоуверени и не се доверяват на съвети и обучения.
Средностатистическият предприемач е готов да започне интернет бизнес с инвестиция от 20 000 лева и очаква да печели от това около 2 500 лева на месец, установи още проучването на Franchising.bg (подробности ТУК).