След като в началото на месеца стана ясно, че България ще търси заем от немски банки в размер на 360 млн. евро, правителството официално одобри подготвителните действия на финансовия министър Петър Чобанов за взимането на такъв, става ясно от решение на Министерски съвет.
Според решението поемането на поредния външен държавен дълг ще бъде в съответствие с §14а от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г. В основната си част те са свързани с избор на правен консултант по сделката и на банки-посредници.
Кабинетът упълномощи министъра на финансите да проведе преговори с банките, избрани за посредници по пласирането на дълга, да оформя и подписва от името на България всички необходими документи, свързани с договарянето, организирането и осъществяването на поемането на дълга.
Според решението новият заем чрез пласиране на дълг по законодателството на Германия „ще доведе до диверсификация на дълговите източници на финансиране и инвеститорската база в български държавен дълг и ще предотврати концентрация на бъдещи плащания по дълга”.
През миналия месец финансовият министър Петър Чобанов заяви, че България се нуждае от външен заем до 400 млн. евро. Тогава се говореше за еврооблигации, не за заем от немски банки. Според икономисти заемът е по-бърз и по-евтин начин за генериране на допълнителни средства отколкото чрез евробондове.
„Допълнителното финансиране до 360 млн. евро чрез вземането на заем от немски банки ще позволи диверсифицирането на държавния дълг и ще се избегне концентрацията на бъдещите плащания по него", заявиха представители на българското правителство.
Съгласно §14а от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г., Министерският съвет може да поема външен държавен дълг, включително чрез емисии на държавни ценни книжа на международните пазари, в размер общо до 1 млрд. лв. или тяхната равностойност в друга валута при условията на последваща ратификация.