Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По плана "Юнкер" над 500 български фирми са получили кредитиране

15 октомври 2016, 14:00 часа • 3409 прочитания

През първата година от началото на инвестиционния план "Юнкер", България не е кандидатствала с нито един голям инфраструктурен проект за пряко финансиране.

Това потвърди зам.-изпълнителният директор на Европейския фонд за стратегически инвестиции в Люксембург Илияна Цанова. По думите й, изключително важна е инициативата на частния сектор, тъй като планът „Юнкер“ не функционира на квотен принцип.

Пред БНР Цанова допълни, че над 500 малки и средни фирми у нас вече са се възползвали от облекчени кредити благодарение на европейския план.

До момента, ресурсът за малки и средни предприятия, който Европейската инвестиционна банка очаква да се генерира, е близо половин процент от Брутния вътрешен продукт на България, каза още зам.-изпълнителният директор на Фонда за стратегически инвестиции.

Actualno.com припомня, че т. нар. План "Юнкер" е свързан със съсредоточаване на стратегически инвестиции в Европа. Според предварителните проучвания до края на 2017 г. трябва да се мобилизират минимум 315 милиарда евро за допълнителни и частни инвестиции в реалната икономика.

А иначе междувременно стана ясно, че премиерът Бойко Борисов е получил вчера, 14.10.2016 г., писмо от председателя на Европейската комисия, с което Жан-Клод Юнкер го информира за резултатите от работата на Комисията за осигуряване на препитанието и за създаване на нормални условия за живот на бежанците в Турция. Тези дейности се финансират по Инструмента за бежанците в Турция, създаден с 2 млрд. евро от бюджетите на държавите членки и 1 млрд. евро от бюджета на ЕС.

Юнкер отбелязва, че в допълнение към предоставените от Комисията през пролетта 150 млн. евро по договори по линия на Инструмента за проекти в непосредствена подкрепа на здравеопазването, образованието, изхранването и защитата на бежанците, през лятото по договори за защита, здравеопазване и подготовка за по-студените месеци на годината са отпуснати още 74 млн. евро.

Председателят на ЕК информира българския премиер, че на 27 септември с турското правителство са подписани два договора в областта на образованието и здравеопазването. С осигуреното чрез тях безвъзмездно финансиране на обща стойност 600 млн. евро се създава възможност половин милион сирийски деца да ходят редовно на училище, на около 2 милиона души се осигурява достъп до първично здравеопазване чрез създаването на над 500 здравни пункта, а над 1 милион бежанци ще могат да посещават кабинети психично здраве и рехабилитация.

Ще бъдат предоставени и медицински услуги, свързанисъс семейното планиране и профилактиката на заразни болести. Ще се подпомогне наемането и обучението на здравни работници, отбелязва още БГНЕС.

„Еврокомисията ще продължи да разгръща по-нататъшни проекти по линия на Инструмента през идващите месеци. Към настоящия момент може обективно да се каже, че Инструментът е напълно в действие и помага на бежанците. Така Евросъюзът осъществява един от ключовите елементи в Споразумението между ЕС и Турция от март 2016 година“, посочва в писмото си до премиера Бойко Борисов председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес