С тревога очакваме кампанията по извършване на третиране на земеделски култури. Затова тук сме нащрек, тъй като тогава винаги се установяват много пчелни семейства, които загиват. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ инж. Михаил Михайлов, председател на Съюза на пчеларите и на Обединен български пчеларски съюз за смъртността на пчелите през зимата и за качествата на българския мед на фона на битката с коронавируса.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Той отбеляза, че зимният период още не е отминал и че се очаква през останалото време до началото на април да има смъртност сред пчелите. Инж. Михайлов обясни ниската смъртност при пчелите с благоприятните топли месеци през зимния период.
„Пчелите иззимуваха добре, запасени са с храна. Пчеларите още от месец февруари започнаха да им подават храна, за да ги развият, т.е. подбудително им даваха храна да се развият като силни пчелни семейства за овладяване на първата паша. Имаше разговори с отделни пчелари, които констатират едно явление – изчезване на пчелите, т.е. повишен брой изчезнали пчели и то в конкретни пчелини. Ако преди установявахме по едно до две семейства в даден пчелин, сега се наблюдават по няколко десетки даже. В два случая имаме по 20 пчелни семейства, които са изчезнали от кошерите. Там има всички условия, това сме го говорили и преди. Има храна, пити, всичко, но пчелите ги няма“, каза още инж. Михайлов.
Пчеларят обясни, че става въпрос синдрома на празния кошер и не може да се установи каква е причината.
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
„Това явление периодично възниква в отделни пчелини. Иначе пчелите са запасени, иззимуваха добре, смъртни случаи почти не се наблюдават.“, коментира още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел