Ще предложа да има прекратяване на договори за концесия на плажове при системни нарушения на концесионера. Това заяви в специална позиция министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Именно нейното министерство отговаря за концесиите на плажовете, което предизвиква много въпроси от страна на бизнеса защо с това не се занимава Министерството на туризма.
„В следствие на проверките ни по Черноморието и констатираните нарушения, над 56 от концесионерите и наемателите на плажовете получиха уведомления за санкции, както и предписания какви мерки трябва да предприемат. Безспорно при почти всички плажове установихме несъответствие и проблеми в няколко основни категории – най-вече нарушаване изискването за 50% свободна зона, проблеми със спасителите и хигиенните условия и наличното медицинско оборудване", коментира Павлова. Тя допълни, че недобросъвестните концесионери и наематели са предупредени, че договорите им могат да бъдат прекратени. Министърът напомни, че през 2012 година по нейно предложение са прекратени няколко договора поради системно неизпълнение на задълженията по тях и заяви, че смята след края на летния сезон отново да предложи да се пристъпи към такива мерки.
Регионалният министър изрази възмущението си от арогантността на някои от концесионерите и чувството за безнаказаност заради увереността им, че могат многократно да си плащат глобите и да продължават да нарушават договорите. Като най-недобросъвестни изпълнители по договорите тя определи концесионерите на плажове в Слънчев бряг, Царево и Ахтопол.
Министър Павлова обяви, че годишните приходи от глоби са средно 1,5 млн. лева, докато, за сравнение, приходите от концесионни такси и наеми са около 10 млн. лв. Тя съобщи, че някои концесионери и наематели непрекъснато намират начини да заобикалят правилата, но увери че този път върху тях ще се стовари цялата тежест на закона.
Лиляна Павлова разясни, че доклада на прокуратурата се базира на резултатите от проверките, които МРРБ предостави. „Ние проверяваме, санкционираме, както е според договора, даваме три дни да се отстранят нередностите, след това проверяваме отново и налагаме съответните глоби. Това, което прокуратурата казва е, че извън тези финансови глоби, които ние налагаме по договор като процент, трябва да налагаме и глоби по Закона за административните нарушения – нещо, което досега никога не е правено“, съобщи министърът. „Разбира се, ние ще изпълним препоръката на прокуратурата, но за мен в случая със системните нарушители най-добре е просто да прекратим договорите“, допълни тя.