Говоренето за рестарт на проекта за АЕЦ „Белене” вероятно е опит да се отклони общественото внимание от голямата сума, която страната ни ще трябва да плати по арбитражното дело за оборудването на Втора атомна. Тази хипотеза пред bTV бившият енергиен министър Румен Овчаров.
„Малко съм смутен от този внезапно избликнал изблик на русофилство – „Белене”, „Бургас – Александрополис”, пак си приказваме за „Южен поток”, започнахме да говорим за Черно море като за зона за сигурност. Някой се опитва да играе някаква игра; опитва се да я играе малко съшита с бели конци предизборно”, коментира той.
По думите му ситуацията е подобна на тази от 2002 г., когато кабинетът „Сакскобургготски” заговори за строеж на „Белене” веднага след затварянето на преговорната глава „Енергетика” с ЕС, заради която 4 от реакторите на „Козлодуй” бяха спрени.
Вероятно още през следващия месец ще има среща и с иранската страна
„И сега, за да се размие отговорността, че ще се плащат пари, предизборно се опитват да ни разиграват тази сценка”, посочи Овчаров.
Според него продажба на оборудването за „Белене” в Иран е невъзможна, защото се изисква съгласието на руската страна, която няма никакви причини да го даде. Малко вероятно е и централата да се реализира като частен проект, защото тази опция е била предложена от Русия още през 2010 г., но българската страна я е отхвърлила.
По думите на Румен Овчаров, най-добрият вариант е да се играе както с Москва, която иска изграждането на нова централа, така и с Турция, която би купувала ток от нея. При всяко положение, обаче, нашата страна трябва да запази дял в проекта.