700 млн. лв. трябва да постъпят по сметките на българските земеделци утре. На 16 декември се очаква да бъде наредено най-голямото плащане за годината по т.нар. директни субсидии на площ. Основната ставка ще бъде с 10% по-висока от миналата година - около 21 лева на декар, съобщи шефът на фонд “Земеделие” Васил Грудев, цитиран от 24 часа.
Причината за повишението са прехвърлени 140 млн. лв. от бюджета за следващата година, които ще бъдат платени авансово сега. Целта е българските фермери да бъдат подкрепени за тежката година заради суша и пандемия. В сряда се очаква да бъде платена сумата по предварителните изчисления от слоя с допустими за подпомагане площи. Окончателното доплащане ще стане между 1 и 10 юни догодина.
Над 800 хил. лв. преведе фонд “Земеделие” в понеделник за изкупуване на български плодове и зеленчуци. Помощта по схемата “де минимис” получиха 15 преработвателни предприятия. Над 170 хил. лв. бяха платени и на животновъди за реализирането на българско говеждо месо. Помощта се дава за животни, които са заклани и продадени между 1 август и 18 ноември. Размерът на субсидията е до 150 лв. на заклано говедо. От новия програмен период ще има известни промени в плащанията за стопаните. За младите остава възрастовото ограничение от 40 години, които не трябва да са навършили в годината на първо подаване на заявлението за тази схема. Не се променя и условието за периода на създаване на стопанството - не повече от 5 г. преди кандидатстване по схемата. Плановете са да се запази и максималният праг за площи от 300 дка, за които се дава надбавката за млад фермер. Новото е, че се предлага въвеждане на ежегодно нарастваща ставка.
Планира се и важна промяна за т.нар. преразпределително плащане. В момента то се получава от всички стопани за първите 300 дка от заявените площи. Ограничението за 300 дка ще остане, но се въвежда и второ - тази помощ да получават само дребни и средни фермери, чиито стопанства не са по-големи от 5000 дка. България ще продължи да прилага държавната помощ за отстъпка от акциза върху горивото за земеделски нужди до 2023 г., съобщиха в понеделник от земеделското министерство. Годишният бюджет по схемата ще бъде увеличен от 84 на 100 млн. лв. Това става възможно след изменение на европейския регламент.