Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От догодина - нови мита за вноса в България, с цени за налог, определяни през Евростат

20 декември 2019, 07:14 часа • 19565 прочитания

Списък с рискови стоки и “справедливи” цени за обмитяване трябва да обяви догодина финансовият министър Владислав Горанов. Той ще съдържа такива стоки, които най-често се декларират на стойности, много под реалните им цени или са обект на други митнически нарушения, уточнява в. "24 часа".

Списъкът е мярка, разписана в новите поправки в Закона за митниците, които влизат в сила от новата година. Поправките са част от обща политика на ЕС.

Цените за обмитяване ще се актуализират на месечна база чрез COMEXT - непрекъснато актуализираща се база данни на Евростат, според произхода и крайната дестинация. Брюксел е определил и основните групи стоки - текстил и текстилни изделия, кожи и кожени изделия, както и изделия от пластмаса. Т.е., най-вероятно е в черния списък да попаднат дрехи, обувки, чорапи, чаршафи, изделия от пластмаса, като вносът от Китай изглежда ще е най-сериозно засегнат.

Според новите разпоредби, когато при проверка на данните в митническата декларация бъде установено, че стойността, на която са декларирани, е под "справедливите цени" от вносителите ще се иска обезпечение. Неговият размер трябва да покрива реалните митнически задължения, но изчислени на базата на справедливите цени.

Засега икономическото министерство не е готово с анализа как ще се отразят новите мерки върху търговията. От митниците обясниха, че тяхно задължение е да събират митата, акцизите и ДДС, а не да правят прогнози за цените. Експерти смятат, че мярката няма да има съществено влияние върху цените в посока нагоре. Основно, защото продажните цени на повечето такива изделия са толкова надути, че повечето търговци ще предпочетат да свият печалбата, за да останат на пазара, отколкото да вдигнат цените.

Отделно, като втора основна схема за избягване плащането на мита, освен ниските стойности, е посочено "неправилно описание на произхода, когато вносителят декларира невярна държава на произход на внасяните стоки". Да речем - внос от Китай се обявява, че идва от Малайзия, което променя митото.

Източници от митниците твърдят, че в Брюксел се обсъжда идея да има не само списък с рискови стоки, но и списък на търговци с лоша репутация. В него ще бъдат посочвани не само търговци, които са разследвани от европейските или националните служби, но и такива, които правят по-дребни, но повтарящи се нарушения или действат в няколко държави едновременно. Данните ще бъдат непрекъснато актуализирани и ще се обменят между митническите служби от съюза, за да може тези търговци да бъдат проверявани с повишено внимание в отделните държави.

Според ЕК, средно годишно държавите от съюза губят около 2 милиарда евро от нарушения на митническите режими.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес