Не предполагах, че нещата с Корпоративна търговска банка ще стигнат чак до такава криза. Това заяви бившата дясна ръка на Ахмед Доган в ДПС Осман Октай.
Когато казвах, че КТБ ще бъде сменена като банка на властта, очаквах да има преразпределение на активи към друга банка, без да има такива драми. А станахме свидетели как държавни институции нападнаха Корпоративна търговска банка. Не е работа на главния прокурор да се занимава със състоянието на банката, посочи Октай в сутрешния блок на Нова телевизия.
Най-тревожното е, че отлагането на решението на КТБ за следващия парламент подготви почвата активи на КТБ да бъдат прехвърлени към други корпорации и друг бизнес – на Цветан Василев, смята Октай. Много бързо трябва да бъдат подменени тези, които станаха съучастници в погрома над КТБ – не визирам само Иван Искров, но и цялото ръководство на БНБ, както и службите, които под ръководството на прокуратурата атакуваха КТБ, добави той.
Не съм съгласен и с думите на Цветан Гунев от вчера относно пирамидите. Около една здрава банка, когато се наливат толкова много пари на държавни институции, на политическия елит, на бивши служители на службите, то имаме координатор, обвързващ определени важни хора, каза Октай.
Делян Пеевски беше касиерът, посредникът на КТБ – той е този, който „връзва” поставените лица. Скандалът е за разпределението на външните активи. Например в една куха фирма се налеят много пари, а тези пари след това отидат към политическите кръгове като „междуфирмени заеми”. Имам информация, че точно в тази насока прокуратурата изобщо не работи. Знам някои имена, но засега няма да ги назовавам, защото трудно се доказва, каза Октай.
По отношение на срещата на Лютви Местан с Ердоган, Осман Октай коментира, че това е голям скандал и е учуден, че България не подаде дипломатическо нота. Това е легитимиране на Местан като посредник между Турция и България. Това е груба намеса на президента на Турция в нашите вътрешни работи, категоричен беше Осман Октай.