Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Още едно предложение на "Атака" не мина - за одържавяване на ЕРП-тата

05 февруари 2014, 18:00 часа • 23253 прочитания

Депутатите от енергийната комисия отхвърлиха предложеното от "Атака" решение за преобразуване на електроразпределителните предприятия в дружества с преобладаващо държавно участие, предаде БГНЕС.

Самият лидер на "Атака" Волен Сидеров се опита да защити предложеното от неговата партия. "Предлагаме Народното събрание да възложи на правителството да вземе всички законови мерки, с които да върне в ръцете на държавата електроразпределителните дружества", обясни той. "Албания прекрати лицензиите на ЧЕЗ, Украйна предприема стъпки в тази посока", коментира Сидеров. "Има достатъчно основания лицензиите да бъдат отнети. Всяка държава си гони своя интерес, ако чешкият премиер отиде в Брюксел, за да защити ЧЕЗ, то и българският премиер трябва да отиде в Брюксел и да предостави аргументите за отнемането на лиценза на ЧЕЗ", добави той.

ЕРП-ата са естествени монополи, но потенциалните исковете, които могат да заведат тези дружества при подобно решение надхвърлят стойността, на която биха могли да се договорят дяловете им, коментира от своя страна депутатът от Коалиция за България Явор Куюмджиев. Според него, ако държавата прави опити да си върне собствеността върху ЕРП-ата, това трябвало да става по пазарни механизми. "Може би, ако успеем да се обединим около текст, който не включва груби намеси на държавата, бихме били склонни да говорим по темата", уточни той, обръщайки се към "Атака".

ЕРП-ата се държат към нас като потенциално виновни, фактите, че за един лев просрочена сметка спират тока, че събират такса за присъединяване и начисляват сметки на човек без потребление са достатъчни покажат, че техните действия в България ощетяват българските граждани, коментира Куюмджиев.

"Ако държавата трябва да има контрол над ЕРП-ата, то тя трябва да притежава мажоритарния дял от тях. Не е взето решение по въпроса, аз казвам само как би могло да стане. Има теоретична възможност за това, защото в момента световните пазари са много ниско и ако сме ги продали преди време за един милиард евро общо, може би сега можем да ги купим за 200 милиона евро или няколко пъти по-малко. Не знам. Теоретично говоря, не казвам, че ще го направим", заяви той.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес