Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Орешарски не коментира оставката на Тонева, БСП и ГЕРБ обясняват защо се стигна до нея

11 декември 2013, 12:33 часа • 20220 прочитания

Очаквано оставката на председателя на ДКЕВР Анжела Тонева доведе до лавина от коментари на различни политици, но премиерът Пламен Орешарски така и не пожела да отговори на нито един въпрос по случая. Самата Тонева каза, че е говорила с премиера и е заявила, че не ѝ е оказван натиск да се оттегли от ДКЕВР, пише Агенция "Фокус".

Реакцията на "Атака"

В Народното събрание депутатът от „Атака” доц. Любомир Владимиров заяви, че оставката на Анжела Тонева идва от лобита, които стоят в сянката на енергийния сектор на България. Освен, че може да се цели едно разклащане на държавата по време на отоплителния сезон, се вижда, че самата комисия ДКЕВР по никакъв начин не може да се противопостави на различните интереси, които я притискат от тези лобита. От „Атака” желаем промяна в Закона за енергетиката, чрез която държавната комисия да бъде съставена по съвсем друг начин. Гражданските организации да бъдат представени в нея и да имат право на глас”, заяви депутатът.

„Членовете на една комисия като ДКЕВР трябва освен да са завършили с енергийно образование, но и да могат да вземат решения, които са получили от практиката. Надявам се, когато се избира нов председател на ДЕКВР или изцяло нова комисия в скоро време, това да се вземе предвид и да залегне в закона”, добави доц. Владимиров.

Реакцията на ГЕРБ

Бившият министър на икономиката и енергетиката в правителството на ГЕРБ Делян Добрев също взе отношение по темата. Той каза, че месеци наред от ГЕРБ са предупреждавали, че последното решение на регулатора в изпълнение на промените на Закона за енергетика (бел.ред - за намаление на цената на тока с 5% и трансфер от Министерския съвет на половин милиард лева за изпълнение на това решение) ще доведе до катастрофални последици за енергетиката. „Този трансфер обаче го няма. Тази година се дадоха 75 млн. лв., за следващата година се очакват около 40 млн. лв. Това означава, че само поради това недостигът в системата ще е от 400 млн. лв. Многократно повтаряме, че това ще е недовзет приход на 1 юли 2014 г., ако не и още по-рано. Видяхте в отчетите на НЕК за деветмесечието, че има 114 млн. лв. загуба, но там не са отчетени 250 млн. лв. за разполагаемост. Така че загубата е катастрофална сравнено с която и да е година преди това”, заяви Добрев.

„Вече сме свидетели на огромните загуби, които регистрират дружествата. Това е напрежението в енергетиката, за което най-вероятно говори регулаторът. Когато и ако се случат още по-тежки последици за енергетиката, някой трябва да носи отговорност. Според мен тази оставка е, за да не се прехвърля вината на човек, който очевидно не е бил съгласен с част от решенията”, каза депутатът.

На въпрос за какъв натиск към Тонева може да става въпрос, Добрев каза: „Според мен е приложен натиск още при вземане на решението на 1 август с обещание, че липсващите средства от близо 500 млн. лв. ще бъдат компенсирани от други източници”.
Според Добрев председателят на ДКЕВР трябва да се избира от Народното събрание, като бившият енергиен министър припомни, че е внесъл такъв законопроект. „Дори предложението беше да се избира с две трети от народните представители. Хубаво е наистина да бъде избиран от парламента, за да има по-голяма самостоятелност. В мандата на ГЕРБ ние създадохме комисия за наблюдение на ДКЕВР точно с тази цел”, каза още Делян Добрев.

Реакцията на БСП

Няма как оставката на Анжела Тонева да доведе до сътресения в енергийния сектор, каза депутатът от Коалиция за България Явор Куюмджиев. Именно Куюмджиев беше основният двигател при промените в Закона за енергетиката, които позволиха да бъде намалена цената на тока за битовите потребители с 5%.

„Няма как да доведе до сътресение в системата, защото това е регулатор, който определя цените веднъж годишно. Регулаторният период е в средата си. Който и да е новият председател, ще има достатъчно време да навлезе в материята. Няма никаква драма”, обясни Куюмджиев.

По повод коментар на Делян Добрев от ГЕРБ, че напрежението в енергетиката идва от неосъществен трансфер от страна на правителството, Куюмджиев уточни: „Това е несъстоятелна теза, защото правителството не може да превежда пари на която и да било държавна фирма - това би било неправомерна държавна помощ. Друг е проблемът – при предишното управление 80% от капитала на дружествата беше изземван от държавата, за да закърпи дупките в бюджета на Дянков. Това бяха около 1.5 млрд. лв., които бяха източени от енергетиката за 3.5 години. Ако тези пари ги имаше, нямаше да го има това напрежение, за което се говори”.

На въпрос дали председателят на ДКЕВР трябва да се избира от парламента, Куюмджиев заяви: „Това е залегнало в нашата програма. Предполагам, че след празниците това ще е темата, която ще обсъждаме”. Депутатът заяви, че комисарите в ДКЕВР трябва да са повече, защото има 4 сектора, които комисията регулира.

Трябва да си припомним, че по време на управлението на ГЕРБ бяха сменени четирима председатели на ДКЕВР и под много тежък натиск. Единственият, който решаваше за тяхното сменяне, беше бившият премиер Бойко Борисов, каза Куюмджиев. „ДКЕВР е независим орган, който взима решения без да бъде теоретично напътстван или напряган от когото и да било. Ние задължително ще спазваме тези изисквания, не както беше преди – ДКЕВР беше продължена ръка на Бойко Борисов”, заяви депутатът.

По повод това, че се говори за напрежение в енергетиката, Куюмджиев каза: „Напрежение в енергетиката има. Още в първия ден на това Народно събрание си спомняте, че беше дискутирана темата за енергетиката. Служебният министър-председател и служебният министър заявиха от трибуната на НС, че енергетиката е в катастрофално състояние. Напрежение – да, има. Има обаче и стъпки, които се предприемат, за да бъдат решени проблемите в енергетиката. Те са една по една. Но оставката на г-жа Тонева е нейно лично решение, няма как да го коментирам”.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес