Сагата с държавното дружество "Монтажи" ЕАД и дълговете на застрахователната компания "ОЗК-Застраховане" към него се заплита.
Фирмата, която е под шапката на Държавната консолидационна компания (ДКК), водеше съдебни искове за милиони още от времето на кабинета "Денков-Габриел" заради ремонта на язовири, но сега е постигната спогодба за възстановяване на съдебните разходи и за край на делата. Това се разбра от думите на министъра на икономиката и индустрията Петко Николов по време на изслушване в Народното събрание. Министърът е принципал на ДКК, а оттам и на "Монтажи" ЕАД.
Причината за прекратяването - "несъстоятелни правни аргументи", свързани със завеждането на съдебните дела от предишния ресорен министър в кабинета "Денков" Богдан Богданов, по думите на Николов. Само че никъде не се посочва защо конкретно изчезват 13 милиона лева, за които държавата би трябвало да се бори.
Още: Прокуратура и съд: Няма нарушение в милионните поръчки за ремонт на язовири
Пеевски срещу Доган?
Припомняме, че разследващият сайт Bird.bg съобщи преди седмици, че "Монтажи" практически е опростило дълговете на ОЗК и вече няма възможност в бъдеще да ги търси в съда. Според медията са заведени общо 3 дела в Софийски градски съд от "Монтажи". Две от тях – за общо над 13,2 млн. лева, са вече спрени съгласно регистъра на СГС, гласеше информацията от края на юли, а спирането на третото предстои, писа тогава Bird и впоследствие потвърди, че и то е спряно. Търсените в съда от държавата обезщетения са по договори, според които "Монтажи" плаща застрахователни премии на ОЗК при добро изпълнение на ремонт на язовири от държавното предприятие. Договорите са от времето, когато Бойко Борисов беше премиер, категоричен е Bird.bg – за изпълнението на ремонтите си припомнете тук: Няма ремонт на язовири, няма ги и парите: Държавата опитва да си върне десетки раздадени милиони.
Медията обвърза случая и с вътрешнопартийната битка в ДПС между Делян Пеевски и Ахмед Доган. Твърдеше се, че изпълнителният директор на "Монтажи" Никола Начев е спрял исковете, но това било наредено отгоре – устно от служебния икономически министър Петко Николов. "ОЗК Застраховане" е свързвана с Христо Ковачки, но документално пряка такава връзка в Търговския регистър няма.
Още: Войната между Доган и Пеевски и милиони в съда: Bird.bg погледна към язовирите
Съдебните претенции и защо са спрени
„Монтажи“ ЕАД са завели три съдебни претенции към ЗАД „ОЗК-Застраховане“, свързани със застраховки за гарантиране авансовите плащания и добро изпълнение на ремонтните дейности за язовири по времето на кабинета "Денков", потвърди Николов пред парламента. Той подчерта, че след запознаване с фактическата обстановка и съществуващите писмени документи, депозирани по делото, бил изготвен правен анализ, а след това и преценка колко е логично да продължават съдебните производства. Тази оценка гласи, че трябвало да бъдат прекратени.
"С оглед очертаните в исковите молби твърдения и предвид представените от страните доказателства, сред които и специално приетите за „Монтажи" ЕАД Общи условия на ЗАД „ОЗК-Застраховане“, влизащи в сила от дата 01.12.2018 г., в които липсва клауза за освобождаване от отговорност на ЗАД „ОЗК-Застраховане“, поради свързаност между „Монтажи“ и ДКК и след запознаване с установената съдебна практика, е взето решение за доброволно уреждане на спора между страните. В случая следва да се има предвид, че клаузата за свързани лица е бил единственият аргумент за завеждане на въпросните дела, но същата не съществува в цитираните Общи условия", посочи Петко Николов.
Той добави, че по силата на спогодбата ЗАД "ОЗК - Застраховане" АД е заплатило на „Монтажи" ЕАД сума в размер на 765 357,40 лв., представляваща заплатените съдебни разноски и адвокатски възнаграждения по делата. От тях заплатените държавни такси по трите дела срещу „ОЗК Застраховане" са в размер на 572 829,40 лв., а по договорите за процесуалното представителство с едно адвокатско дружество дължимото възнаграждение е общо в размер на 288 780 лв. с ДДС. Как се урежда спора за целия дълг, не става ясно.
По думите му - според депозираното правно становище заведените от „Монтажи“ ЕАД дела вероятно биха били загубени поради редица оборени аргументи. Друг фактор според него е това, че от страна на адвокатското дружество, представляващо Министерство на икономиката и индустрията, завело исковите молби (т.е. по времето на Богданов), е налице признание, че представените подписани Общи условия биха разколебали съда при разглеждане на исковете.
Снимка: Богдан Богданов, БГНЕС
Богданов и битката за язовирите
"Работим приоритетно за възстановяването на общо около 42 млн. лева по сметките на Държавната консолидационна компания (ДКК) във връзка с ремонтите на язовирите", каза през март тогавашният министър на икономиката и индустрията Богдан Богданов по време на парламентарен контрол.
Тогава той каза, че между ДКК, като възложител, и "Монтажи" ЕАД, като изпълнител, в предишни години са подписани 267 договора за възлагане на ремонт и реконструкция на язовирни стени и на съоръжения към тях, като 52 от тях са прекратени. По думите му - огромната част от тези пари са отишли в три частни фирми с директни договори с държавната "Монтажи" без провеждане на обществени поръчки. Те са получили 451 млн. лв., като една от тях е получила 345 млн. лв.“, каза Богданов. Прокуратурата казва, че няма нарушения. Първа инстанция в съда - също.
Още: Икономическото министерство обжалва съдебни решения, ощетяващи ДКК с десетки милиони
„Приоритетно сме се фокусирали да възстановим 16 млн. лв., похарчени за застраховки, които са невалидни, защото са сключени между две свързани дружества - ДКК и "Монтажи"", обясни тогава той.
Сега министър Николов подчерта, че правело впечатление как предишното ръководство на икономическото министерство е работило само с една адвокатска кантора, "с която са договорили по различни дела огромна сума за хонорари".
В отговор на друг депутатски въпрос Петко Николов съобщи, че предходният министър на икономиката - Богданов - е сключил 4 договора за правна помощ с една и съща адвокатска кантора, с която е уговорил хонорари за над 1,7 милиона лева.
Още: Държавата си върна още милиони за нереализирания правителствен комплекс
Жалба за Пловдивския панаир
По време на изслушването от думите му стана ясно още, че Министерството на икономиката и индустрията продължава усилията за връщане на акциите от Пловдивския панаир от община Варна в патримониума на държавата.
Николов изтъкна, че Министерството на икономиката и индустрията в законоустановения срок обжалва решението на Софийски градски съд от 22 юли в частта, в която съдът е отхвърлил предявения от държавата срещу община Варна и „Международен панаир Пловдив“ АД иск и в частта, с която се претендира нищожност поради противоречие с императивните норми на Закона за общинската собственост. "Жалбата беше внесена онзи ден", добави той, като каза, че е изготвена от дирекцията на ведомството, в която има 20 юристи.
Припомнете си казуса: Варна никога не е била собственик на акции от Пловдивския панаир, обяви съдът