Пети пореден месец индустриалното производство в България спада, като през май намалението на годишна база е с 11% при рекорд от 12,7% месец по-рано. Това показват данните на НСИ, публикувани в понеделник.
Това се дължи най-вече на енергетиката, където спадът е с 26,1%, но също и на производството на тютюневи изделия, където стига до 36,7%, а също и производството на текстил, на дървен материал и мебели, както и на химически изделия, където спадът надвишава 20%. Единствените сектори, които не са засегнати от свиването на производството, са автомобилните части и металните изделия.
НСИ отчете подобрение на бизнес климата през май
Свиването всъщност е по-голямо, тъй като НСИ измерва оборотите на предприятията, а през тези пет месеца цените се повишаваха. Най-вероятната причина е свиването на икономиките на основните ни търговски партньори, тъй като данните за износа до май, които също бяха публикувани в понеделник, показват, че от януари до май т.г. износът от България се е свил с 0,2% на годишна база. Той е за общо 37,075 млрд. лв. Няма намаление само на износа на стоки и услуги за трети страни, но неговата стойност е по принцип само една трета от стойността на целия износ.
За разлика от предходния месец, през май има леко оживление в търговията на дребно - годишният ѝ ръст е 1,8%. С най-голям ръст са продажбите на горива - 8% на годишна база. За отбелязване е, че преди 12 месеца средните цени на бензина и дизела у нас бяха с около 25-30% по-високи, отколкото през май 2023 г. Оборотите на търговците на храни и напитки са се повишили с 1,6% на годишна база, което очевидно идва по линия на инфлацията при тях - точно през април-май м.г. цените им тръгнаха рязко нагоре.