Възложеното незаконното строителство към момента е за над 1 млрд. лв. Това заяви служебният министър на регионалното развитие арх. Иван Шишков по време на специална пресконференция по темата, като уточни, че това е сумата, по която е възлагано, но не цялата е платена от държавата. "Не казвам, че са платени 1 млрд., но казвам, че е възложено строителство за 1 млрд. лв. От друга страна за "Хемус" са дадени големи аванси, но не и изпълнено строителството", каза още той.
ОЩЕ: Регионалният министър представя мащабите на незаконното строителство в понеделник
"Хемус"
Като пример за незаконно строителство министърът представи са двата 4-ти и 5-ти Лот на автомагистрала "Хемус". „Като аванси държавата е платила за тези два лота 212 143 345, 6 лв. Иззадени са актове за незаконно строителство на извършителите. За автомагистрала "Хемус" държавата е дала аванс и си е позволила да извърши незаконно строителство", коментира министърът.
Строителство под формата на текущ ремонт
ОЩЕ: ПП: Над 2 млрд. лв. са възложени по времето на ГЕРБ за незаконни строежи
"Предизвиках окончателна проверка, която да бъде с ДНСК и колегите от АПИ, която на 21.11.2022 г. приключи с проверката", каза министърът. Шишков подчерта, че обектите, които са били ремонтирани основно под формата на текущ ремонт са 95 с обща дължина 287, 844 км. "Това е ремонта на магистрала "Тракия" между Чирпан и Стара Загора, обекти от Югово-Лъки. За тях знаете, че са платени 50% и са възложени в рамките на 733 570 936 лв.", обясни министърът.
Язовири без строителни книжа
ОЩЕ: Сметната палата прати на прокуратурата да проверява парите за 416 язовира
"С решение на Министерски съвет е одобрен списък на язовирните стени и съоръженията към тях на 414 броя язовири държавна и общинска собственост, определени като нуждаещи се от спешен ремонт", каза арх. Шишков, обръщайки внимание, че не става въпрос за авариен, а за спешен ремонт. Той отбеляза, че са проверени 71 броя язовири, като от тях на 42 е извършен основен ремонт без одобрени проекти и без издадени разрешения за строеж.
Общинско незаконно строителство
В хода на определени жалби в ДНСК е установено не по инициатива на МРРБ като проверки, общинско незаконно строителство. Министърът даде пример със строителство в село Асеново, канализация в "Св. Св. Константин и Елена", в Чолаково и незаконно строителство в София, свързано с бул. "Иван Гешов". Според него водопроводът в Перник също може да се окаже в тази ситуация, като до момента все още не е доказано, че е авариен.
"Коментирам общинското строителство, защото абсолютно е възможно след общинските избори, където се промени управлението на общините, едни бъдещи кметове да намерят вълна от незаконно строителство в общинската администрация. Почти не мога да кажа, че ви представям мащабите на незаконното строителство", подчерта Шишков.
Предложението за търпимост, за да е законно
ОЩЕ: Служебният кабинет подготвя законопроект, с който да узакони строежи на язовири и на "Хемус"
"Знаете много добре, че Министерски съвет е внесъл в Народното събрание проект за търпимост, за да може това незаконно строителство и там, където са похарчени огромни пари на държавата, да бъде регламентирано и да бъде направено изменение в Закона за устройство на територията", заяви Шишков. Той обясни, че няма против да се намери друго решение, но алармира, че темата е важна. Министърът подчерта, че това не означава амнистия, а процедура, по която да бъде проверено и да се даде възможност да се обяви за търпимост, а когато отговаря на нормите и то да може да се ползва спокойно.